İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahmet yesevi kimdir?

Ahmet Yesevi kimdir?
Sayısız şiirleri bulunan ve tasavvufi Türk halk şiirinin öncüsü olan Ahmet Yesevi, eldeki bilgilere göre 1093 yılında bugün ki Kazakistan toprakları içerisinde doğmuş, 1166 yılında ise hayatını kaybetmiştir. İlk Türk mutasavvıf olma unvanını taşıyan Yesevi, sufizm, yesevilik ve alevilik akımlarının yayılmasında da öncülük etmiştir.

Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Yesevi, ablası Gevher fiehnaz ile birlikte Buhara’ya göç etmiş, burada Yusuf Hemedan’dan manevi eğitimi almıştır. Zaman içerisinde tasavvuf eğitimi de alan Yesevi, bir süre sonra doğduğu yere dönerek hayatını insanlara yardım ederek ve doğru yolu göstererek sürdürmüştür. 63 yaşından sonra ise tekkesinin avlusuna yaptırdığı çilehaneye girmiş ve hayatının geri kalan kısmını burada geçirmiştir. Ahmet Yesevi’nin eğitim aldığı dönelerde halifelik yaptığı da rivayet edilmektedir.

Ahmet Yesevi, Anadolu’ya hiç gelmemiş olmasına rağmen tanınan ve sevilen birisiydi. Düşünce ve eserleriyle islâmın değerlerini ve Türk kültürünü birleştirerek Türk boylarının islâmiyeti benimsemesini kolaylaştırmıştır. Arapça ve Farsça’yı çok iyi bilmesine rağmen eserlerinde ısrarla Türkçeyi kullanmıştır. Tüm şiirlerini Divan-ı Hikmet adında bir kitapta toplamıştır

3.58 avg. rating (71% score) - 12 votes

9 Yorum

 1. İsmail Polat 25 Nisan 2014

  Büyük insan Ahmet Yesevi aleviydi

 2. arif şengül 01 Eylül 2014

  Hoca Ahmet Yesevi Hz özellikle Türk milletinin islam olmasında önderlik etmiş bir tasavvuf büyüğümüzdür.Gerçek tasavvufun topluma kazanımlarının da ne olduğunu onunla çok iyi anlamış bulunuyoruz.Allah cc makamlarını ali kılsın.

 3. süleyman bal 30 Eylül 2014

  kendisini rüyamda şu anki caminin avlusunda gördüm daha önce hiç resmini görmemiştim burdaki son resmin aynısı idi

 4. osman 11 Ocak 2015

  Ahmet yesevî hakkında çok şey duymuştum ama bu kadarını da beklemiyordum

 5. ravza 13 Ocak 2015

  ahmet yesevi hacı bektaş velinin öğretmeni

 6. asli 04 Mart 2015

  Bu adam türk mu

 7. la ben la ben 04 Mart 2015

  ödevimde büyük katkısı oldu teşşekür ederim

 8. slm 03 Aralık 2015

  Teşekkürler…☺☺

 9. Eylül 13 Şubat 2016

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.