Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir?

Ana Sayfa » Kim Kimdir » Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir?
Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901 yılında İstanbul’da doğdu. 1962 yılında ise hayata gözlerini yumdu. 61 yıl yaşadı ve bu 61 yılda bir imparatorluğun nasıl yıkıldığını yerine bir ülkenin nasıl kurulduğunu gördü. Bu bakımdan doğum ve ölüm tarihleri çok önemlidir. Bir diğer önemli konu ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ne ve kim olduğudur.

Ahmet Hamdi, sadece bir şair ya da sadece bir yazar değildi. Her ikisiydi. Yazdığı felsefî şiirleri ve psikolojik tahlillerin en ince noktasına varan akıcı anlatımıyla romanları onu her iki alanda da üste taşımıştır. Bunun yanında müthiş bir bilgi birikimi vardır. Divan edebiyatından Fransız edebiyatına hâkim bir öğretmendir, profesördür. Yazdığı kitaplardaki tanımları bugün hala en güncel şekilde muhafaza edilen bir öğretmendir.

Ahmet Hamdi zordur, zor anlaşılır, zor hazmedilir ama alışkanlık yaratır. Ahmet Hamdi zor yazardır çünkü onun felsefesindeki edebiyat okuru onunla sohbet edecek kadar bilgili olmalıdır. Zaten Türk edebiyatında kendisine üstat olarak Yahya Kemal’i Batı edebiyatında Paul Valéry ile Marcel Proust’u seçmiştir. Bu seçimler onun bu “zor” anlayışını daha net şekilde açıklıyor. Çünkü bahsedilen tüm şairler sembolisttir ve kapalı şiirler yazarlar.

Ahmet Hamdi, Yahya Kemal’den daha iyi bir şair değildi belki ama Yahya Kemal’den daha bilgiliydi. Zaten Ahmet Hamdi, asla Yahya Kemal gibi yazmak istemedi ve onun gibi de yazmadı. O, kendisine üstat saydığı tüm Batılı şairleri okuyabilmiş onlar hakkında detaylı araştırmalar yapmıştı. Babası kadı olduğu için ise birçok şehri gezmiş ve daha küçükken bilgi birikimini yaşayarak tecrübe etmişti. Bu bakımdan eşyaya anlam yüklemeyi Yahya Kemal’den daha başarılı bir şekilde yaptı. Ama her halükarda Ahmet Hamdi, Yahya Kemal’i kendisine usta bildi.

Ahmet Hamdi, ayrıca Kahramanmaraş milletvekilliği de ama bir süre sonra siyasetten soğudu ve ömrünün sonuna kadar akademik alanda çalışmalar yaptı. Onun 19. Asırda Türk Edebiyat Tarihi hala üniversitelerde okutulan kaynak kitaptır. Ayrıca Huzur (1949),Saatleri Ayarlama Enstitüsü (1962), Sahnenin Dışındakiler (1973), Mahur Beste (1975), Aydaki Kadın (1986), Ayna (1950) adlı romanları vardır. Şiirleri ise Şiirler (1961) adı ile toparlanmıştır. Deneme de yazmış olan âlimimizin Beş Şehir (1946),Yahya Kemal (1962), Edebiyat Üzerine Makaleler (1969-ölümünden sonra derlenmiştir) ve Yaşadığım Gibi (1970-ölümünden sonra derlenmiştir) adlı derlemeleri vardır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir? 23 Şubat 2018

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Atilla İlhan Kimdir?

Atilla İlhan Kimdir? 21 Şubat 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır