İlk telefon kulübesi

Ana Sayfa » İlkler » İlk telefon kulübesi
İlk telefon kulübesi

Telefon kulübeleri belkide amacı dışında en çok kullanılan yapıtlardandır. Özellikle süpermenin soyunma kabini olarak kullandığı telefon kulübeleri, bazende insanların soğuktan korunmak için kullandığı bir kabin olmuştur. Bu denli yararlı bir yapıt ilk defa Amerika’da inşaa edilmiştir.

1880 senesinde Connecticut Telephone Co. adlı şirketin merkez binasının önünde kurulan ilk telefon kulübesi çok ilgi gördü. Parayı veren herkes burada görüşme yapabiliyordu. Bu tarihten yaklaşık dokuz sene sonra Hartfort şehirinde bir bankanın önünde jetonla çalışan ilk telefon kulübesi kuruldu. William Gray adında bir mucitin yaptığı bu jetonlu telefon kulübesi kendisine çok büyük paralar kazandırdı. 1903 senesinden sonra bu kulübeler İngiltere’de parklara, banka önlerine ve cadde başlarına yapılmaya başlandı. Gün geçtikçe de sayısı arttı.

Londra’da yapılan telefon kulübelerinde jeton makine yerine kapıya atılıyordu. Kapının jetonu sık sık yutması üzerine sinirlenen halk kulübenin kapısını kırıp görüşme yapıyordu. Bunu engellemek için telefon kulüneleri demirden yapılmaya başlandı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk telefon kulübesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Sedat kılıç05 Temmuz 2011

ülkemizde yeterince ilgi görmedi halbuki avrupada ne kadar yaygın alışmışız cep telefonuna bilgi için sağolun aydınlatıcı oldu

bahar (mahidevran derler)30 Kasım 2014

TELEFON HAYATIMIZIN BIR PARÇASI DEDIM MERAK ETTIM AÇTIM ÖĞREND¡M SAOLUN 🙂 🙂 <3

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ateş nasıl bulundu?

Ateş nasıl bulundu? 16 Ekim 2013

Ampulu ilk kim bulmuştur?

Ampulu ilk kim bulmuştur? 24 Ağustos 2013

İlk lunapark

İlk lunapark 21 Ekim 2011

İlk ansiklopedi

İlk ansiklopedi 26 Eylül 2011

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır