İlk otomobil plakası

Ana Sayfa » İlkler » İlk otomobil plakası
İlk otomobil plakası

İlk araba hırsızlığının yanı sıra ilk plakayı kullanan ülkedir Fransa. 30 eylül 1903 senesinde 30 km/s hıza ulaşabilen tüm motorlu araçlar plaka kullanmaya başlamıştır. Arabaya olan merakları demek ki uzun yıllar öncede varmış.

14 ağustos 1893 senesinde Paris emniyet müdürlüğünce yayınlanan bir genelge ile tüm motorlu araçlarda bir metal plaka olması ve bu plakada kişinin adı, soyadı, adresi ve ruhsat numarasının yer alması ön görülmüş. Hatta yer kaldığı taktirde sevdiği sanatçının veya babannesinni adını da yazmaya izin vermiş. Bu plaka sistemi kısa sürede herkes tarafından kullanılmaya başlanmış. 1903 senesinden sonra geçerli olan kurallar Fransa’da yürürlüğe girdikten sonra tüm araçlar bir plaka sahibi olmuş.

Bu plaka furyasına aynı tarihte Belçika, 1904 senesinde İngiltere katılmış. 3-5 sene içerisinde tüm dünya ülkeleri plaka sistemine geçmeye başlamış.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk otomobil plakası - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ekonomist07 Ocak 2011

Gerçekten iyiki plakalar icat edilmiş gittiğin her şehirde farklı plakalara denk gelip o plakayı merak edip araştırıyorsun gayet güzel bir bilgi olmuş emeğinize sağlık.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ateş nasıl bulundu?

Ateş nasıl bulundu? 16 Ekim 2013

Ampulu ilk kim bulmuştur?

Ampulu ilk kim bulmuştur? 24 Ağustos 2013

İlk lunapark

İlk lunapark 21 Ekim 2011

İlk ansiklopedi

İlk ansiklopedi 26 Eylül 2011

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır