İlk lunapark

Ana Sayfa » İlkler » İlk lunapark
İlk lunapark

Parlak ve renkli ışıklarıyla insanın içini şenlendiren, çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgi gösterdiği lunaparkların ilki 1903 yılında New York’daki Coney Adası’nda kurulmuştur. Frederick Thompson ve Elmer Dundy adında iki girişimci tarafından kurulan bu lunapark, 41 yıl faaliyetinin ardından 1944 yılında kapatılmıştır. Modernize edilerek ve pek çok yeni oyuncak eklenerek 2010 yılında tekrar açılmıştır.

Frederick ve Elmer ikilisinin kurduğu bu parka lunapark ismini vermesi hakkında farklı söylentiler vardır. Kimileri bu ismin Elmer Dundy’nin akrabası olan  Luna Dundy’ye ithafen verildiğini söylerken, kimileri de ismini parkın en gözde oyuncağından aldığını söylemektededir. Lunapark ismi verilmesinin nedeni her ne olursa olsun asıl önemli olan insanlığa faydalı böyle işletmelerin açılmasıdır. İlk lunaparkı kurarak Dünya’ya sonsuz bir değer bırakan Frederick ve Elmer’e her çocuk teşekkür etmelidir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

İlk lunapark - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Eda Nilda Saygılı01 Temmuz 2012

Sanırım teşekkür etmeyen tek kişi benim. Elbette bir çok güzel oyuncak var ancak şu an lunaparktan döndüm ve bindiğim oyuncak yüzünden omuriliğimi çarptım,şişti. Belki de bu benim ya da hız yapıp daha fazla ilgi çekmek isteyen Crazy Dance sahibinin hatasıydı. Son zamanlarda lunaparklar eğlence yeri değil para kazanma ve sadist insanların çığlıklarla eğlendiği yere dönüştü.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ateş nasıl bulundu?

Ateş nasıl bulundu? 16 Ekim 2013

Ampulu ilk kim bulmuştur?

Ampulu ilk kim bulmuştur? 24 Ağustos 2013

İlk ansiklopedi

İlk ansiklopedi 26 Eylül 2011

İlk telefon kulübesi

İlk telefon kulübesi 05 Temmuz 2011

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır