Ateş nasıl bulundu?

Ana Sayfa » İlkler » Ateş nasıl bulundu?
Ateş nasıl bulundu?

Ateşin ne zaman ilk olarak bulunduğuyla ilgili tam bir şey söylemek imkansızdır. Tarih öncesi devirlerde insanlar büyük topluluklar halinde yaşamak yerine, daha küçük aileler şeklinde yaşıyorlardı ve bu ailelerde genellikle birbirlerinden kopuk, uzakta yaşıyorlardı. Dolayısıyla bir aile ağaca düşen yıldırımdan ateşi alıp kullanırken, başka bir aile ateşi kullanmaya yüzyıllar sonra başlayabiliyordu.

Ancak insanların ateşi nasıl bulduğuyla ilgili bir takım tahminler var. Bu tahminlerin başında yukarıda da anlattığımız gibi yıldırımların düşmesi sonucu çıkan yangınlardan elde edilen ateşin sürekli olarak canlı tutulmasıyla başladığı gelmektedir. Bununla birlikte yanardağ patlamalarıyla öğrenildiğinin ya da balta veya kesici başka bir alet yapmak için iki çakıl taşının birbirine vurulmasıyla şans eseri bulunduğu tahmin edilmektedir. Ancak düşünüldüğü zaman, bütün bu teorilerinin hepsinin doğru olduğu açıktır. Zira bir insan topluluğu ateşi yıldırımın yarattığı yangından alırken, bir diğeri şans eseri çakıl taşlarıyla oluşturmuş olmalıdır.

Ateşin nasıl bulunduğundan çok, ateşin bulunmasının insanlık tarihi açısından getirileri çok daha önemlidir. Her şeyden önce insanlar bu buluşla birlikte yiyeceklerini pişirmesini öğrenmişlerdir. Bu da, çiğ etten insan vücuduna geçen bakterilerden meydana gelen hastalıkların önüne büyük oranda geçilmesini sağlamıştır. Ayrıca insanların dişleri de daha uzun ömürlü olmuştur.

Bununla birlikte çoğu araştırmacı ateşin insanlığın uygarlık yolundaki ilk adımı olarak tanımlar. Zira ateş birleştirici bir etkiye sahiptir. Çünkü insanlar özellikle kış aylarında soğuktan donmamak için ateş etrafında toplanırlardı. Bu toplantılar zaman içinde insanların belirli topluluklar, küçük küçük kavimler oluşturmasına neden oldu. İlk sesli iletişimin yine böyle ateş etrafında gerçekleştiği düşünülür. Yani ilk diller, bu buluş vesilesi ile geliştirilmiştir.

Kışın soğuktan korunmanın yanı sıra, insanlar bir süre sonra vahşi hayvanların ateşten korktuğunu da fark ettiler. Dolayısıyla yazın bile vahşi hayvanlardan korunmak için ateş yaktıkları düşünülmektedir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Ateş nasıl bulundu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ampulu ilk kim bulmuştur?

Ampulu ilk kim bulmuştur? 24 Ağustos 2013

İlk lunapark

İlk lunapark 21 Ekim 2011

İlk ansiklopedi

İlk ansiklopedi 26 Eylül 2011

İlk telefon kulübesi

İlk telefon kulübesi 05 Temmuz 2011

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır