Örümcekler neden ağ örer?

Ana Sayfa » Hayvan » Örümcekler neden ağ örer?
Örümcekler neden ağ örer?

Örümcekler, dıştan göründüğü kadar pekte sakin hayvanlar değildir. Tam aksine yırtıcı bir yapıya sahiptirler. Hayatlarını sürdürebilmeleri için karnındaki salgı bezlerinden ürettiği ünlü ağlarıyla avlarını yakalarlar.

Örümcekler, ağlarını sağlam ve esnek ördükleri gibi hafif ve güzel örerler. Bazen bu ağlar gerçek sanat eserleri gibidir. Örümcekler karnındaki salgı bezlerinde bulunan ve havayle temas ettiğinde sertleşen sıvı ile ağlarını örer. Ayaklarının ucunda bulunan tüyler sayesinde ağların üzerinde dolaşır. Ağa takılan bir böcek olduğunda zehirleyip veya ipleriyle avını öldürerek vücudundaki sıvıyı emer. Kısacası örümcekler, avlanabilmeleri için ağ örer. Bazı örümcek türleri ise ağ örmeden avlanır. Bunlar sudaki böcekler, balıkları yada kurbağaları kıskacına alarak zehir salgılar ve avını felce uğratır. Avı öldükten sonrada vücudundaki sıvıyı emer.

Örümcekler, günümüz teknolojisinin bile hala çözemediği inanılmaz hayvanlardır. Ağları, 1 milimetrenin binde birinden daha küçüktür ve aynı kalınlıktaki 5 kat çelikten daha sağlamdır. Aynı zamanda bu ağlar 4 kat daha esneyebilme özelliğinede sahiptir. Ayrıca örümcekler ağlarını merkezden dışarı doğru bir çember oluşturacak şekilde örer. Bu gerçekler bilim insanlarını herzaman hayretler içerisinde bırakmıştır.

Örümcek Ağlarının İlginç Özellikleri

Örümcek ağları yapısı itibariyle o kadar özel ve karmaşık bir yapıya sahiptir ki günümüz teknolojisini kullanarak bile böyle bir mükemmellik asla üretilemez. Örümcek ağlarının en büyük özelliği sağlam olması, dayanıklılığı ve esnekliğidir. Yapılan araştırmalara göre örümcek ağı ile aynı inceliğe sahip bir çelik tel örümcek ağından daha dayanıksızdır. Yine bir örümcek ağı ne kadar uzatılırsa uzatılsın tekrar eski haline dönmektedir. Örümcek ağı tabiattaki en büyük esneme özelliğe sahip olan madde olarak bilinir.

Dünya üzerinde bilinen 34 binin üstünde örümcek türü bulunur. Her örümcek zehir üretebilir; fakat bunlar içinde insanları zehirleyebilenlerin sayısı daha azdır. En zehirli örümceklerden birisi karaduldur ve yine zehirli örümcek türlerinin çoğu Güney Amerika’da yaşamaktadır. Bu bölgede yaşayan bir örümceğin sadece bacak boyu 30 santimetreyi bulur. Yani küçük bir hayvanı yakalayıp yiyebilecek kadar büyüktür.

Örümcek ağlarına gelen her cisim yapışır. Eğer bu cisimler hareketli ise ağ esneyerek onun hızına ayak uydurur fakat bu cismi fırlatacak ikinci esnemeyi gerçekleştirmez. Böylece sinek tarzı küçük böcekler, ağdan kurtulamayacak örümceğe yem olur. Örümcek ağları çeşitli ülkelerde sağılarak kullanılmaktadır. Ortalama olarak bir örümcekten 300 metre ip elde edilir. Amerika’da bu iplerle kurşungeçirmez yelek yapmak için çalışmalar halen devam etmektedir. Örümcek ağlarının her tarafı yapışkanlı değildir. Örümcek ağına giderken yapışmamak için bu bölgeleri kullanır.

4.00 avg. rating (78% score) - 3 votes

Örümcekler neden ağ örer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

şehmuz gürel06 Şubat 2011

allah ne hayvanlar yaratmış ya. ne kadar ilgin.

berbatov04 Ağustos 2011

allah allah çok ilgiç :s

gökçe07 Ekim 2011

valla hep merak ederdim bunu sayenizde öğrendimm

Kemal şentürk12 Ekim 2011

ördüğü ağın yapısı gerçekten çok sağlam. geçtiğimiz senelerde araştırma ödevim örümceklerin ağ yapısıydı. çok ilginç notlarla karşılaşmıştım.

Sinem_Erkoccular23 Ekim 2011

örümcek ağları gerçekten çok sağlam oluyor demekki ördükleri ağ bu yüzden rüzgarda yağmurda kopmuyor.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır