Kurbağalar neden vıraklar?

Ana Sayfa » Hayvan » Kurbağalar neden vıraklar?
Kurbağalar neden vıraklar?

Kurbağaların çıkardığı sese halk arasında vıraklama adını veririz. Pek sevilmeyen hatta kimilerinde kaşıntı yaratan bu ses, pek çok kurbağa bir araya geldiğinde hiç çekilmez bir hâl alıyor. Peki hiç merak ettiniz mi, göllerde, derelerde ve pis sularda yaşayan kurbağalar neden vıraklar?

Dünya üzerinde 2000 çeşitten fazla kurbağanın yaşdığı ve bunların ait oldukları sınıfa göre farklı sesler çıkardığı bilinmektedir. Dişi kurbağalar ve bazı kurbağa türleri genelde vıraklamaz. Erkek kurbağalar ise iletişim kurmak ve yerini eşlerine belli etmek için vıraklar. Özellikle çiftleşme döneminde vıraklamaları daha da artar. Dişi eşler ise yüzlerce kurbağa sesi arasında erkeğinin sesini tanır.

Erkek kurbağalar, 128 khz’den daha yüksek frekanslarda ses çıkarır. Bu frekans düzeyi insanoğlunun en çok duyabildiğinden kat be kat fazladır. Fakat bu ses sinyallerinin yüksek frekanslarda olmasının tek başına bir anlamı yoktur. Çünkü bu ses sinyallerinin anlam kazanabilmesi için onları algılayacak özellikte kulakların olması şarttır. Allah Teâlâ bu canlıların kulaklarını yüksek frekanslardaki ses sinyallerini algılayabilecek şekilde yaratmıştır.

Araştırmalara göre bazı uzmanlar kurbağa vıraklamasının gıcık ve sinir bozucu bir ses olmasının aksine çocukların büyüme çağında dinletildiğinde faydalı olduğunu söylemektedir.

3.75 avg. rating (75% score) - 4 votes

Kurbağalar neden vıraklar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ferdi arslan07 Mayıs 2011

Geçen hafta çubukta karagöele gittik heraze kurbaydı kafam şişti 😀

hediye tüylü20 Eylül 2011

yoo bence kurbağaların sesleri ve vırraklamaları o kadar da kötü ve sıkıcı değil aksine çok eğlenceli ve komik sesleri sonuçta onlarda birer canlı her canlı 😀

Atıf eymen05 Temmuz 2014

Bence kurbağalın sesi çok hoş ben beğeniyorum aynı zamanda bana ilginç geliyor herkesin fikri ayrı olabilir saygı duyuyorum ama bence en doğrusu kurbağalar çok ilginçtir ve insanların tarih öncesi yaratıklardandan nasıl evrimleştiyse gelecekteki evrimleşmiş kurbağaları düşünemiyorum bile öyle muhteşem olurlarki tahmin etmek zor doğrusu.

güllü07 Aralık 2014

bence kurbağaların sesleri o kadarda kötü deyil

Nil Doğanay24 Temmuz 2018

İki gündür evin havuzunda gaklayan, öten cıyaklayan ( vıraklasa yine iyi) kurbağa denen en korktuğum yeşil yaratık lütfen bu sesimsi gürültüden hoşlananlara gittt be arkadaş derdin ne belamısın olmasan da olur saygım senin gibi canlıya 🙂

A.unlu07 Ağustos 2018

Bir yerde kurbağa sesi varsa orada bolluk bereket var demektir.Eger yok ise kuraklıgın susuzluk ve yoksulluğun işaretidir.Bizim bölgemizde önceleri su boldu kurbaga sesi sabahlara kadar resmen tempo tutardı.Bolluk bereket vardı hayvancılık vardı her yer yeşildi dereler caglardı.Ama simdi sular bitti dereler kurudu o yeşil bahcelerden kavaklardan eser kalmadi tabi kurbağa sesinede hasret kaldık onun icin var olan yerler var ise dokunmayın bu nimetlerin kiymetini bilin çünkü bir gün bitecek bizde bitmez sanıyorduk ama kurudu tükendi cölden farkımız kalmadı.gaziantep.nizip.

A.unlu07 Ağustos 2018

Bir yerde kurbağa sesi varsa orada bolluk bereket var demektir.Eger yok ise kuraklıgın susuzluk ve yoksulluğun işaretidir.Bizim bölgemizde önceleri su boldu kurbaga sesi sabahlara kadar resmen tempo tutardı.Bolluk bereket vardı hayvancılık vardı her yer yeşildi dereler caglardı.Ama şimdi sular bitti dereler kurudu o yeşil bahcelerden kavaklardan eser kalmadi tabi kurbağa sesinede. hasret kaldık onun icin var olan yerler var ise dokunmayın bu nimetlerin kiymetini bilin çünkü bir gün bitecek bizde bitmez sanıyorduk ama kurudu tükendi cölden farkımız kalmadı.gaziantep.nizip.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır