Kediler neden mart ayında çiftleşir?

Ana Sayfa » Hayvan » Kediler neden mart ayında çiftleşir?
Kediler neden mart ayında çiftleşir?

Kediler bilinenin aksine marttan önce veya yaz boyunca da çiftleşir. Çiftleşme dönemi daha çok mart ayında başladığı için halk arasında da böyle bilinir. Bu döneme kızgınlık dönemi adı verilir ve her iki cins kedi de tuhaf ses çıkarır. Erkek kediler bu dönem boyunca çiftleşecek bir dişi kedi arar.

Bütün omurgalı canlıların beyninde bulunan, kan basıncı, susama, acıkma ve cinsel istek gibi hislerin yönetildiği hipotalamus, kedilerin beyninde de bulunur. Mart ayında günlerin uzaması ile birlikte artan gün ışığı, kedilerde hipotalamus bölgesinin uyarılmasına neden olur. Böylece cinsel istek hormonu olan FSH hormonu üretilir. FSH hem erkek, hem de dişi kedilerin üreme organlarına etki eder ve dişi kedileri çiftleşmeye hazırlar. Yapay ışığa maruz kalan ev kedileri ise tüm yıl boyunca çiftleşebilir.

Erkek ve dişi kediler kızgınlık dönemi boyunca tuhaf sesler çıkarır. Herzamankinden daha yüksek ses çıkaran erkek kediler kendini fark ettirmeye, tuhaf ses çıkaran dişi kediler ise çiftleşmeye hazır olduklarını belirtir. Dişi kediler aynı zamanda sık sık yere yatar, döner ve popolarını havaya kaldırır.

3.75 avg. rating (75% score) - 4 votes

Kediler neden mart ayında çiftleşir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kudret26 Şubat 2011

Geceleri acayip bağırıyolar :d

SEVCAN küçük20 Aralık 2011

doğal ortamda yaşayan kediler kış aylarında çiftleşmezler mi? bide bu kedi dediğimiz normal sokak kedilerimi

Sümeyye kökcü07 Nisan 2018

Şu mart ayı bana neler çektirdi be.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır