Hayvanların neden kuyruğu vardır?

Ana Sayfa » Hayvan » Hayvanların neden kuyruğu vardır?
Hayvanların neden kuyruğu vardır?

Gereksiz gibi görünen kuyruk hemen hemen her hayvanda vardır. En basitinden sokak hayvanlarının kuyruklarını sallaya sallaya dolaştıklarını görürüz. Köpekler mutlu olduğunda kuyruğunu sallar, kediler ise dikkatini birşeye verdiğinde kuyruğunu havaya diker. Aslında bunların tümü hayvanlar için birşey ifade eder.

Hayvanların kuyruklarının olmasının savunma, vücut ısısını dengeleme, sıçrama, dengede kalma, tutunma, yüzme ve tırmanma gibi birçok işlevsel nedeni vardır. Herşeyi kusursuz ve mükemmel bir biçinde yaratan Allah Teâlâ, hayvanlara da kuyruğu hayatlarını kolaylaştırmak için vermiştir.

Örneğin kangurular dinlenirken kuyruklarını destek amaçlı kullanırlar. Aynı şekilde sıçrarlarken ve yere düşerken de kuyruklarını denge amaçlı kullanr. Maymunlar kuyruklarının sağlamlığı nedeniyle dalda ters asılı bir biçimde kuyrukları vasıtasıyla durabilir. Suda yaşayan balıklar kuyrukları sayesinde haraket eder. Tilkiler gecenin soğuğundan korunmak için kuyruklarını bir yorgan gibi kullanır. Yaz aylarında sivrisinekleri başından defetmek isteyen inek ve mandalar kuyruklarını sallar. Kertenkelelerin kuyrukları ise çok naziktir. Düşmanı peşinde olduğunda kuyruğunu bırakır. Canlı olduğu için kuyruk bir müddet hareket eder. Kertenkele ise bu sadeye düşmanından kaçmak için zaman kazanır.

Hemen hemen birçok hayvanda gerek uzun gerek kısa, gerek kalın kısa ince kuyruk görürsünüz. Peki kuyrukların hayvanlar için yararı ya da zararı nedir? Hayvanların neden kuyruğu vardır ve ne işe yarar hemen bir bakalım. Elbette kuyrukların her hayvan için ayrı ayrı faydaları olacaktır ama bizler genel olarak bir tanımlama yaparak hayvanlarda kuyruk önemine değinmiş olalım

Birçok hayvanda kuyruk sallama o hayvanın o anda ne kadar mutlu olduğunu gösterir. Bir nevi üzüntüsünü ya da kırılganlığını sizlere tasvir eden bu kuyruklar aynı zamanda onların hem vücut ısını korumasına hem dengede kalmasına hem de sıçrama, koşma gibi faaliyetlerinde yardımcı olmak için yaratılmıştır.

Yani kuyruk sadece görsel bir uzun değildir hayvanlar için örneğin köpeklerde kuyruk sallama o anda ne kadar mutlu ve huzurlu olduğunu gösterir.

Hayvanların kuyruğu hayatlarını kolaylaştırır

Az önce saydığımız birçok aktivitesinde daha iyi olmak için yardımcı olan kuyruklar her hayvanda farklı özellikle ile ortaya çıkıyor. Az önce verdiğimiz köpek örneğinin yanı sıra kanguruların kuyruğu ise onların oturduğunda destek alabildiği bir uzuvları halime gelmiştir. Aynı zamanda balıkların kuyruğu farklı olsa da yine kuyruk olarak tabir edilir ve onların daha hızlı yüzmesini sağlayan uzuv olarak görev görür

Tilkiler ise yine kuyruklarını soğuk havalardan korunmak için bir kalkan olarak kullanılırlar ve uzandıklarında ön tarafa atarak önlerine set çekmiş olurlar. Bu sebeple her hayvanın kuyruklarının özellikleri hemen hemen aynı olsa da, birçok özel yararları ile de onların hayatını daha keyifli bir hale getirmiş oluyor.

3.00 avg. rating (62% score) - 6 votes

Hayvanların neden kuyruğu vardır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

faruk15 Şubat 2011

teşekkürler ilginç bi bilgi

emir alp28 Temmuz 2013

güzel bir şey hayvanların böyle olduğunu bilmiyordum özellikle kedi ilgimi çekti çünkü benim 2 aylık bir kedim var. çirkin ismi

Gül Eken11 Nisan 2014

Teşekkürler, birkaç gündür kızım “Neden farelerin kuyrukları var?” diye soruyordu. kısmen açıklamıştım ama bu bilgi ile daha güzel bir bilgi vereceğimi düşünüyorum.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır