Denizanası dokunduğunda tenimiz neden yanar?

Ana Sayfa » Hayvan » Denizanası dokunduğunda tenimiz neden yanar?
Denizanası dokunduğunda tenimiz neden yanar?

Deniz anasını görmeyen yoktur herhalde. Tuzlu suda yaşadıkları için deniz kıyılarında bol miktarda görülebilir. Şeffaf bir yapıya sahip olduklarından dolayı denizde hareket etmiyor gibi dururlar. Oysaki hareket ettikleri gibi saldıladıkları zehirde onların en büyük silahlarıdır.

Denizanaları savunma anında knidoblast adı verilen hücrelerini salgılar. Bu hücreler nematosit adı verilen yakıcı madde içerdiğinden dolayı denizanası dokunduğunda tenimiz son derece yanar ve aynı zamanda müthiş bir kaşıntı hissi verir. Bu bölgeyi kaşımak doğru değildir. Çünkü denizanasının salgıladığı hücrelerden bazıları patlamamış olabilir. Eğer biz kaşırsak patlamamış hücreleri patlatarak daha fazla yanmasına neden oluruz. Denizanaları ayrıca bu hücrelerini avlarını yakalamak içinde kullanır.

Denizanası Sokmasına Tıbbi Müdahale

Denizanası sokmasının ardından hemen tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Özellikle kutu denizanası adı verilen tür tarafından sokulmuşsanız tıbbi yardım size ulaşana kadar o bölgeyi hareket ettirmeden üzerine sirke dökmeniz etkili olacaktır. Yine giren dokunaçlara dokunmadan onu temiz bir su ile ıslatmanız da acının hafiflemesini sağlayacaktır. Sokulan yerin etrafına bir bandaj taktığınızda o bölgedeki zehrin yayılmasını engelleyecektir. Yalnız bunu yaparken bölgeyi fazla sıkıp kan akışını devam ettirmeniz gerekmektedir.

Eğer etrafınızda sirke yoksa tuzlu deniz suyu ile o bölgeyi yıkmanız da aynı etkiyi gösterir. Eğer yakın yerde bir yardım ekipmanı varsa ilk önce denizanası dikenini bir cımbız ile çekmeniz önerilir. Bunlardan başka kabartma tozunun bölgeye sürülmesi, dikenin tıraş edilmesi ve batan yerin alkolle yıkanması da acıyı ve zehrin tesirini azaltacaktır. Eğer gözünüzden yaralanırsanız gözyaşı solüsyonu ile gözler yıkanır. Bunlarla beraber tıbbi tedavi olarak asetaminofeni 6 saatte bir bölgeye sürmeniz ağrıyı kesecektir. Eğer sokma çok şiddetli olmuşsa hastanın kalp masajına ve suni teneffüse de ihtiyacı olabilir. Ağızdan sokulmuşsanız yine yarım bardak sirkeye ekleyeceğiniz suyu gargara yapıp, bu gargaranın tükürülmesi gerekir. Sirke burada zehrin etkisini azaltarak o bölgenin mikrop kapıp iltihaplanmasını da önler. Denizanasının soktuğu yerde ilk önce yanma, kızarıklık ve buna eşlik eden batma hissi ve kabartılar görülür. Özellikle yanma hissi ileri saatlerde artabilmektedir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Denizanası dokunduğunda tenimiz neden yanar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Tolga28 Ekim 2010

Bir keresinde babamın dizlerine deniz anası yapışmıştı, deniz açıklarındaydık yüzüyorduk. Şu bilgi yanlıştır bakın, herkez yapışan deniz anasını bıçak darbesiyle ortadan ikiye uzunlamasına kesmeyi biliyor. Sakın böyle yapmayın çünkü yara aldığı zaman salgıladığı sıvı daha etkileyici oluyor, bu da kısmi felç demektir.

Admin28 Ekim 2010

Bilgilendirmen için teşekkürler Tolga.

Justian028 Ekim 2010

yararlı bilgiler paylaşım için teşekkürler

GGül04 Haziran 2013

Bu bilgi önemli lütfen aklınızda bulunsun,

Deniz anası yapışan yerdeki yanma ve kaşıntı hissini bir anda yok eden şey SİRKE dir.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır