Denizanası değdiği yeri neden yakar, bu durumda neler yapabiliriz?

Ana Sayfa » Hayvan » Denizanası değdiği yeri neden yakar, bu durumda neler yapabiliriz?
Denizanası değdiği yeri neden yakar, bu durumda neler yapabiliriz?

Denizanası, denize girenlerin adeta korkulu rüyasıdır. Rahatsız edici olmasının yanı sıra deriyle temas ettiği anda tahrişe ve hatta zehirlenmeye yol açabilir. Peki denizanasının böylesine zararlı olmasının sebebi nedir ve temas etmesi halinde neler yapabiliriz?

Denizanası da her canlı gibi kendini savunmaya hazırdır. Dış çevreden bir tehdit hissettiği anda knidoblast adı verilen savunma hücrelerini kullanır. Bu hücrelerin içindeki yakıcı kapsüller dışarı çıkarak temas ettiği yüzeye zarar verir. Bu durum bizler için de aynıdır. Denizanasına dokunduğumuzda, denizanası bunu bir tehdit olarak algılar ve savunma hücrelerini derimize empoze eder. Hücre içinden çıkan her yakıcı kapsül patlayarak derimize biraz daha zarar verir.

Denizanasının derimizle temas etmesi durumunda ilk olarak ağrının hafifletilmesi ve zehir etkisinin azaltılması için tahriş olan bölgeye amonyak ya da sirke uygulamalıyız. Bunlar yok ise deriyi hemen deniz suyuyla hafifçe yıkamalıyız. Mümkünse antihistaminik bir ilaç yutmalı veya tahriş olan bölgeye tropikal bir krem sürmeliyiz. Unutmamalıyız ki tahriş olan bölgenin tatlı suyla yıkanması veya ovuşturulması patlamamış yakıcı hücrelerin patlamasına yol açabilir ki bu da derimizin daha çok zarar görmesine neden olur.

Denizanası görünüş olarak birçok deniz canlısından farklıdır ve hemen dikkat çeker. Denizanası değiştiği yeri neden yakar ve en önemlisi zehirlenmelere yol açar mı inceliyor olacağız. Peki denizanası değdiğinde neler yapılması gerekir ve denizanası zehirlenmesi için hangi önlemler alınmalıdır.

Elbette her canlı gibi, Denizanası da kendini savunma mahiyetinde hareket etmekte ve özellikle içinde bulundurduğu yakıcı kapsüller ile kişinin cildine zarar vererek bir nevi kendinden uzaklaştırma güdüsü ile hareket etmektedir.

Denizanası neden vücudu yakar

Denizanası kendine insan değdiğinde hemen savunma aracı olarak kişiye yakıcı kapsüllerini çıkarır ve ona değer teni yakmaya başlar. Peki her denizanasında bu savunma vardır ve her zaman gerçekleşir mi? Deniz anasına ancak siz zarar vermek istediğinizde ya da ona çarptığınızda bu sorun ile karşılaşırsınız. Aksi halde etrafınızda olan ve size çarpmayan denizanası sizlere bir zarar vermiyor olacak.

Denizanası çarpmasından korunmak için

Denizanası çarpmasından korunmak için daha çok erken saatlerde yüzmeyi deneyiniz ve denizde çok fazla denizanası görüyorsanız denize girmekten kaçınabilirsiniz. Özellikle çocuklarınızı da bu konuda uyarmalı ve ellerine almamaları konusunda onları bilinçlendirmelisiniz

Denizanası çarpması sonucunda neler yapılmalıdır?

Denizanası çarpması sonucu vücudunuzun o değen kısmı yanmaya ve acı vermeye başlayacaktır. Bunun için ilk olarak amonyak ya da sirke ile yıkmaya çalışınız. Eğer bunlar yok ise yine deniz suyu ile hemen o bölgeyi yıkayabilirsiniz. Özellikle tatlı su ile asla yıkamayınız aksi halde bu o anda sizlerde olan patlayıcı hücrelerin daha çok devreye girmesini sağlıyor olacaktır. Eğer tüm bunları yapmanız sonucunda da geçmeyen ağrılarınız ve aşırı kızarıklıklarınız varsa, mutlaka bir hastaneye gitmeli ve denizanası çarpması yaşadığınızı belirtmelisiniz.

5.00 avg. rating (91% score) - 2 votes

Denizanası değdiği yeri neden yakar, bu durumda neler yapabiliriz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

uğur ağırgöl02 Ekim 2017

ilgi çekici güzel bir yazı teşekkürler

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır