Çatalburun türü hakkında bilgiler

Ana Sayfa » Hayvan » Çatalburun türü hakkında bilgiler
Çatalburun türü hakkında bilgiler

Çatalburun adlı köpek türü yerli bir cins olmasıyla beraber Tarsus ve civarındaki köylerde çok uzun süredir av köpeği olarak beslenilmekte ve bilinmektedir. Tahmini olarak sayıları 200-300 civarındadır. 30-40 tanesi ise Tarsus Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır. Yurt dışında Turkish Pointer olarak tanınmaktadır. Çatalburun köpek türü, ismini burunlarının yapısından dolayı almıştır.

çatalburun

Oldukça sevecen, sahiplerinin sözünden çıkmayan bu köpekler ağır başlılıklarıyla dikkat çekiyor.  Ama malesef halkımızın bu türü bilinçsiz bir şekilde çiftleştirmelerinden dolayı bu köpekler orijinalliğini neredeyse kaybetmiştir. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarsus Belediyesi ile yapılan çalışmalar sonucunda orjinale hemen hemen yakın bir damızlık kolonisi oluşturularak koruma altına alınmıştır.

  • Boyları erkeklerde 42-65 dişilerde 45-61 cm arasındadır.
  • Kiloları erkeklerde 15-25 dişilerde ise 13-23 kg arasındadır.
  • Pointer familyasından gelmektedir.
  • Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl arasındadır.
  • Av köpekleri olarak avcıların vazgeçilmezleri arasındadır. Sakin tavırları ve koku alma yeteneklerinin gelişmiş olması sayesinde ve bunların yanında zekasıyla birlikte tam donanımlı bir av köpeği haline gelmektedir. Avını dikkatle takip edip sahibine getirmektedir.
  • Ayrıca bu köpekler sadece av köpeği değil narkotik, polis köpeği ve arama kurtarma ekibi tarafından kullanılmaya uygun türlerdir.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çatalburun türü hakkında bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır