Bukalemunlar neden renk değiştirir?

Ana Sayfa » Hayvan » Bukalemunlar neden renk değiştirir?
Bukalemunlar neden renk değiştirir?

Sürüngenler sınıfının en farklı hayvanıdır bukalemunlar.Sahip oldukları renk değiştirme özellikleri onları diğer sürüngenlerden ve hatta diğer hayvanlardan farklı kılar.Yaklaşık olarak 20-30 cm uzunluğunda ve oldukça soğuk kanlı hayvanlardır.

Bukalemunlar bulundukları durumu ifade etmek için renk değiştirir.Tehlikede olduğunu hissettiklerinde, gizlenmek için, deri değiştireceği zamanlarda, çiftleşme döneminde, sıcak ortamlarda ve ışıkta renk değiştirirler.Bu durumların kendileri için elbette anlamları vardır.Örneğin; tehlikede olduğunu hissettiklerinde düşmanlarından saklanmak için, avlarını yakalamak için gizleneceği vakit, çiftleşme döneminde karşı cinsine daha güzel görünebilmek için ve vücut sıcaklığını artırması gerektiği zamanlarda renk değiştirir.

Bukalemunlar yalnızca sarı, yeşil ve kahverengi renklerinin tonlarına bürünebilirler.Derileri renksiz ve saydamdır.Bu sayede derilerinin altındaki renkli pütürler ışık vağıstasıyla renkli yansımalara yayar.Buda bukalemunların güneş ışığı altında yada gölgede farklı renklere büründüğünü gösterir.Ancak bukalemunların renk değiştirmeleri tamamen kendi kontrollerinde gerçekleşmez.Renk değişimi sinir sistemleri tarafından yönetilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bukalemunlar neden renk değiştirir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Sinem kendir28 Ekim 2010

Çok duydum bu hayvanların renk değiştirdiğini de bi türlü öğrenememiştim. Şimdi öğrenmek nasipmiş.

inan05 Ocak 2011

faydalı bilgi olmş ödev konumdu işimi de gördü sağolun

tuğçe şahin03 Mayıs 2011

hocaya nediycem derken çıktı karşıma ikide çıkmış sağolun teşkürleeerrrrrrrrrrrr……….

teoman14 Ağustos 2013

yahu ben ormanda buldum bukalemun biliyorum hayvan eve getirdim renk değiştirmemeye başladı. siyah ve uyurken sarı oluyor o kadar. sinek falan koyuyorum önüne yemiyor ölecek yavrum 🙁

songül31 Ekim 2014

çokkkk uzun maşallah

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır