Bazı hayvanlar neden kış uykusuna yatar?

Ana Sayfa » Hayvan » Bazı hayvanlar neden kış uykusuna yatar?
Bazı hayvanlar neden kış uykusuna yatar?

Kış geldiğinde hayvanların yiyecek bulmaları ve yaşamlarını sürdürmeleri oldukça güçleşir. Bu yüzden bazı hayvanlar yiyeceklerini önceden depolar, bazıları ise daha elverişli ortamlara göç eder. Bu gibi şansı olmayan hayvanlar da kış uykusuna yatarak kışı atlatmaya çalışır.

Kış uykusu denildiğinde akla ilk gelen hayvan ayıdır. Oysa kurbağa, yarasa, kokarca pek çok sürüngen, kemirgen ve böcek türü de kış uykusuna yatar. Bu hayvanlar bilindiği gibi uyumak yerine tüm yaşam faaliyetlerini asgari düzeye indirirler. Öyle ki vücut sıcaklıkları donma noktasına yaklaşır, kalp atış hızları yavaşlar ve dakikada 2-3 defa nefes alırlar. Bu sayede çok fazla enerjiye ihtiyaç duymazlar, ihtiyaç duydukları enerjiyi de vücutlarındaki depolanmış yağlardan karşılarlar. Böylece tüm kış boyunca hayatta kalmaya çalışırlar.

Kış uykusuna yatan her hayvanın tüm kış boyunca uyuduğu söz konusu değildir. Zira kimi hayvanlar ara ara uykularından uyanarak yiyecek aramaya çıkar veya daha önceden depoladığı yiyecekleri yiyerek tekrar uykusuna yatar. Hava koşulları düzeldiğinde tüm hayvanların biyolojik saatleri uyanma vaktinin geldiğini haber verir. Bu ilgi çekici olay ise biyologlar için her zaman bir merak konusu olmuştur.

3.79 avg. rating (75% score) - 39 votes

Bazı hayvanlar neden kış uykusuna yatar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

tost26 Eylül 2017

güzel 5 yıldız

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır