Balıklar su içer mi?

Ana Sayfa » Hayvan » Balıklar su içer mi?
Balıklar su içer mi?

Birçoğumuzun evinde akvaryum vardır. Balıkların gün boyu bir o yana bir bu yana hareket ettiğine tanıklık ederiz. Yem yedikleri dışında su içtiklerini görmeyiz. Peki balıklar gerçekten su içiyor mu? Bu, gerçekten de merak uyandırıcı bir konu.

Her canlının vücudunda farklı oranlarda su bulunur. Bu, tüm canlıların suyu fizyolojik olarak kullandığı anlamına gelir. Dolayısıyla balıklar, ihtiyaçları gereği su içer. O zaman akla hemen, hayatını su içinde sürdüren balıkların nasıl su içtiği sorusu geliyor.

Balıklar, tatlı ve tuzlu su balıkları olmak üzere ikiye ayrılır. Tuzlu suda yaşayan  balıkların vücut sıvıları, deniz veya tuzlu su ortamına göre daha az yoğundur. Bu yüzden balıkların vücudundan dışarıya doğru bir su çıkışı olur. Tuzlu su balıkları, fazla su kaybını önlemek için devamlı su içmek zorundadırlar. Aynı zamanda içtikleri tuzlu sudaki elektrolitleri, solungaçları vasıtasıyla vücutlarındaki elektrolitler ile dengelerler. Bu da çok fazla enerji gerektiren bir işlem olduğu için, tuzlu su balıkları böbreklerinden atılan suyu minimum seviyeye indirir.

Tatlı suda ise tam tersi  bir durum vardır. Balıkların başı sürekli vücutlarına giren suyla derttedir. Bu fazla suyu dışar atmaya çalışırlar.  Dışarıdan su girişini en aza indirmek için solungaçlar görev yapar. Tatlı su balıkları, tuzlu su balıklarına nazaran daha çok su boşaltır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Balıklar su içer mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Zeliha31 Ocak 2011

Her canlının suya ihtiyacı var.balıkta buna dahildir elbette su içer.sanırım diğer hayvanlara göre en şanslısı 🙂

kudret06 Şubat 2011

balıklar su cennetine sahip :).. Ben 1 2 saat su içmesem duramıyorum çoğu canlıda öyle gerçekten zeliha’nın belirttiği gibi hayvanlar arasında en şanslıları

mustafa11 Kasım 2016

çok iyi beğendim

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır