Balıklar nasıl uyur?

Ana Sayfa » Hayvan » Balıklar nasıl uyur?
Balıklar nasıl uyur?

Yaşamlarını su içerisinde sürdüren balıkların uyuması, beslenmesi, su içmesi gibi pek çok konu her zaman ilgi çekmiştir. Kimileri balıkların suyun dibine yatıp uyuduğunu, kimileri de uyumadıklarını söyler. Peki hiç merak ettiniz mi balıklar gerçekten uyur mu, uyuyorsa bu nasıl olur?

Balıkların tam anlamıyla uyudukları söylenemez. Nitekim akvaryumdaki balıkları gözlemlediğimizde, gözlerinin hiç kapanmadığını görürüz. Bu durum neredeyse tüm balık türlerinde aynıdır. Balıklar, uyku davranışı olarak bilinen bir dinlenme hâli içerisine girerler. Bu süreç içerisinde vücut fonksiyonlarını yavaşlatarak enerji tasarrufu sağlarlar ve dinlenirler. Kısaca balıklar hareket halinde ve gözleri açık bir vaziyette dinlenirler ya da başka bir deyişle uyurlar.

Balıklar uyku davranışına girmeden önce korunaklı bir yere giderler. Bu sayede kendilerini avcı deniz canlılarından korumaya çalışırlar.

Balıklar su içinde bize hiç uyumazmış gibi gelir ama aslında elbette her canlı gibi balıklarda uyuyarak yaşamlarına devam ederler. Peki balıklar nasıl uyurlar? Balıkların gözü açık şekilde uyuduğu bilinir ama gelin hep beraber tüm ayrıntıları ile balıklarda uyku düzenine bir bakalım.

Balıklar kaç saat uyur? Nasıl uyur?

Aslında balıkların bilindiği gibi bir kenara yatıp gözlerini kapattığı şekilde bir uyumadan bahsedemeyiz elbette. Balıklar daha farklı bir formda uyumaya geçerler. Aslında bu tam anlamı ile bir uyku değil, dinlenme olarak tanımlanır. Balıklar gözlerini hiç kapatmazlar ama uyku davranışı olarak adlandırılan bir sistem içine girerler. Bu uyku sürecinde kendilerini dinlendirerek, vücut fonksiyonlarını yavaşlatma yaparak uykularını almış olurlar. Yani bunu hareket ederken ya da hafi bir kenarda dururken dahi yapabilirler.

Balıkların bu sürecine aslında dinlenme süreci yani bir diğer adı ile uyku zamanı adı verilir. İnsanlar balıkların hep gözleri açık olduklarını gördüğünden uyumadıklarını sanırlar ama aslında balıkların kendi fizyolojik özelliklerinden dolayı klasik bir uyku değil ama kendilerine has ve özgü bir uyuma modeli ile dinlendiklerini artık öğrenmiş olacaklardır.

Balıklar nerede uyur?

Balıklar aslında hafif hareketli iken de bu uyuma sürecine girebilirler ama genel olarak deniz balıkları, bu süreçte bir başkasına av olmamak için biraz daha sessiz ve kuytu köşeleri tercih etmeye çalışırlar. Bu sayede kendilerini uykudayken güvene almış olacaklardır

4.33 avg. rating (83% score) - 3 votes

Balıklar nasıl uyur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

maviş boncuk30 Ağustos 2013

Bence balıklar gözleri açık uyurlar.Buna uyumadan çok dinlenme deriz.Balıklar beslenme,su içme gibi uyukuları da gerekli etkenlerden biridir o yüzden balıkların dinlenmesi çok normal bir şey dir

zeyno14 Aralık 2014

teşekkürler bana çok yardımcı oldunuz ben çok meraklı bir kız olduğumdan balıklar nasıl uyur her zaman merak etmişimdir.

Betina27 Mart 2017

Benim balığım kafasını taşlara dikip uyuyor sizce normal mi ?

Kevser16 Şubat 2019

Çok iyi 👌👌👌✌
Güzel anlatilmis ☺
Tsk❤❤

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır