Arılar birini soktuktan sonra neden ölür?

Ana Sayfa » Hayvan » Arılar birini soktuktan sonra neden ölür?
Arılar birini soktuktan sonra neden ölür?

Arılar sadece birini soktuktan sonra değil, iğnelerini düşürdüklerinde de ölürler. Ancak bu durum her arı türü için geçerli değildir. Bal arısı olarak bildiğimiz arı türleri ve bazı türler, birini soktuktan veya iğnesini düşürdükten sonra ölür. İğneyle ölmenin ne alakası var diye soracak olursanız işte cevap.

Bal arıları ve bazı arı türleri birini soktuktan sonra iğnelerini o kişide bırakırlar. İğneleri iç organları ile bağıntılı olduğu için iğne kesesi ve sindirim sisteminin bir kısmı sokma sırasında dışarı çıkar ve parçalanır. Doğal olarak hayatlarını sürdüremeyen arılar bir süre sonra ölür. Eşek arıları ve diğer arı türlerinin iğneleri iç organlarına bağlı değildir. Bu yüzden birini soktuklarında veya iğnelerini düşürdüklerinde ölmezler. Ayrıca iğneleri tekrar üretebilirler.

Arılar neden soktuktan sonra ölürler?

Arılar birini soktuktan sonra neden ölürler hiç merak ettiniz mi? Aya da her sokan arı sonrasında hemen ölür mü? Aslında dilden dola yayılan birçok bilgi var ama bunların elbette hepsi doğru değildir. Bu haberlerin en başında da her sokan arı sonrasında ölür yalanı oluyor. Aslında arılar birini soktuğu için değil, iğnesi düştüğü için ölürler. Bu durum da her arı türü için geçerli değildir.

Hangi arı türleri soktuktan sonra ölür?

Soktuktan sonra ölen arı türleri genellikle bal arılarıdır. Birin soktuğunda iğnesi o kişinin içinde kalır ve dolayısı ile de iğnesi yok olduğu için ölüm ile karşı karşıya kalırlar. Arılarının iğnesinin önemi çok fazladır çünkü iç organları ile bağlantılı olan bu iğme yok olduğunda yani koptuğunda sindirim sistemi hemen kendini dışarı atar.

Dolayısı ile sindirim sistemi dışarıya atılan bir arının yaşaması pek imkanlı hale gelmeyecektir. Bir süre yaşadıktan sonra ölürler. Her arının iğneleri iç organları ile bağlı olmadığından bazı türler insan soksa dahi ölmeden yaşamlarına devam edebilirler.

Arıların iğnesi tekrar çıkar mı?

Eğer iç organlarına bağlı ise saten iğnesi düştüğünde o da ölmeye mahkumdur ama eşek arısı gibi türler, iğnesi iç organlarına bağlı olmadığı için yaşamaya devam ederler ve zaman içinde iğneleri tekrardan oluşmaya başlar. Yani kısaca her arı sizi soktuğunda ölmeye mahkum değildir.

4.00 avg. rating (77% score) - 1 vote

Arılar birini soktuktan sonra neden ölür? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

kadri15 Ekim 2011

genelliklede bal arıları sokmuyo ötekiler sokuyo

vBurak Yeşilyurt17 Ekim 2011

Ben hep ensemden sokuluyorum. 🙂

Gamze gönen14 Ocak 2012

Enterasan bir bilgi olmuş sağolun (:

omerdmr05 Ağustos 2012

peki bişi sorucam iki türlüde ölcekleri halde neden sokma geregi duyarlar ki ?

zafer10 Şubat 2013

sadece bal arıları iğnelerinin mızrak gibi olmaları nedeniyle deriye saplandığında geri çıkmadığı için arı iğneden ayrılır ve ölür bu durum eşek arılarında iğneleri düz olduğu için olmaz bal arıları bir insanı sadece biryerden sokabilir ancak bir eşek arısı bir insanı birkaç yerinden sokabilir.

yunus emre21 Temmuz 2014

eşşek arıları fena acıtır eğer sokarsa hemen acil servisi arayın bal arıları ölür çünkü onlar iğneden ayrılır çünkü bal arıları etinden ayrıldığı için eşşek arılarının iğnesi düz diye ölmezler ve insanın bir kaç yerine sokarlar ben bir arıcıyım

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır