Zencilerin ten rengi neden siyahtır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Zencilerin ten rengi neden siyahtır?
Zencilerin ten rengi neden siyahtır?

İnsanoğlunun çok çok eski temellerine baktığınızda her birinin farklı kıtalara yayıldığını görürüz. Oranın yaşam şekline, havasına ve iklimine ayak uydurarak ve alışarak yaşamaya başlamışlardır. Özellikle Afrika ülkeleri güneş ışınlarını daha dik olarak alırlar ve bu sebeple de orada yaşayan insanlar zaman içinde pigmentlerinde koyulaşma meydana gelerek zenci ırkını ortaya çıkarmıştır. Derinin koyulaşması, güneşten gelen ışınlar ile orantılı ve uzun yıllar o bölgelerde yaşayan insanlar gittikçe daha koyu bir tene bürünerek bu genetik halini almış ve ondan sonra ise daha da koyu bir rene doğru devam ederek zenci ten rengi ortaya çıkmaya başlamıştır.

Belli bir bölgeye baktığınızda oradaki insanların hemen hemen hep aynı ten renkleri ile dünyaya geldiğini görürsünüz. Örneğin daha soğuk ülkelere baktığınızda ise onların da daha açık tende olduğunu ve hatta beyaz bir tene sahip olduklarını görürsünüz. Bunun nedeni de güneş ışınlarının çok az gelmesi dolayısı ile melanin pigmentinin az salgılanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Yani ten rengini ayarlayan melanin pigmentleri yaşanılan iklimlere göre belirlenir ve kişi dolayısı ile ten rengini böylelikle ortaya koyar. Örneğin bir kişi tüm yaz boyunca güneşlenmeye devam ederse oldukça bronz bir tene hatta siyaha doğru bir ten rengine kayacaktır. Bunun hiç bitmediğini ve hep devam ettiğini düşündüğünüzde sürekli güneş ışınlarını alan kişinin teni hep koyu olacaktır. Bunu solaryum ile de bağdaştırabiliriz. Kişi ten rengini korumak için güneş olmayan havalarda da solaryuma giriyor ve ten rengini koruma altına alıyor. Dolayısı ile Afrika gibi çok sıcak ülkelerde kişilerin neden zenci yani siyah tenli olduğunu anlamak çok zor olmuyor. Merak edilen bu soru böylelikle örnekleri ile açıklanmış olarak kıllarda ki soru işaretlerini yok ediyor

 

4.00 avg. rating (79% score) - 8 votes

Zencilerin ten rengi neden siyahtır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ergün kaçar04 Şubat 2011

Kimi ülkelerde ırk ayrımı yapıyorlar ya siyahlar diye o kadar kızıyorumki. onlarda allahın kulu.

Havvanur Danışmaz21 Şubat 2011

GERÇEKTENDE ERGÜNE KATILIYORUM NE VARSA TENLERİ SİYAH DİE SANKİ BİZİM TENİMİZ BEYZ YHA HERKESİN KMİMİZ BRONZ KMİMİZ ESMER VB. GİBİ YHANİ, AYRIMCILIK YAPIOLAR 🙂

hasan27 Temmuz 2011

allah insanları evreni canlı ve cansızları kusursuz yaratmıştır.bu şekilde bulunduğu ortama uyum sağlayıp mutasyon veya evrim geçirmesi de o nun teknolojisidir.allah gerçektir evrim de aynı yalan olan kuran ı kerimin evrime karşı olduğudur.

feride gülendengülen09 Aralık 2011

İklim şartlarının etkisi illaki vardır ama %98 Allah’ın vergisidir arkadaşlar.

Recep Tarık ATMACA24 Ağustos 2016

Tamam Allah vergisi ama bunun matematiksel bir açıklaması var Allah insanı yaşadığı bölgelere adapte olabilme özelliği vererek yaratmıştır insanın dış görünüşü doğrudan iklimle alakalıdır çevre faktörleri ile alakalıdır. Allah insana adaptasyon yeteneğini vermiştir ve insanoğlu yaşadığı coğrafya iklimine en uygun hale gelene kadar adaptasyon geçirir. buda Allahın lütfunun izahıdır

Halfmen09 Ekim 2013

FERİDE GÜLENOĞLU nereden biliyorsun %98 olduğunu böyle bi saçmalık olamaz bunu matematiksel olarak açıklayamazsın !

Audomaro01 Mart 2014

Oran %98’den fazla bile olabilir. Kalıtım denilen bir faktör vardir. Insanlar uzerinde coğrafyanın etkisi kesinlikle vardir. Lakin çevre faktörü ne olursa olsun genetik faktörlerin etkisi yadsinamaz. Eger cografyanin cok büyük etkisi olsa zenci bi adamın çocuğu açık tenli çıkardı. Sonuçta hiç güneş görmedi.

Recep Tarık ATMACA24 Ağustos 2016

Tamamda adaptasyon dediğimiz şey kalıtsaldır zaten.. eğer yaşadığın coğrafyanın iklimine adapte olup şekilsel değişim geçirmeyi başarabilmişsen bu senin kalıtsal özelliklerine işlenir ve doğacak çocuğunada aktarılır..

İlayda ANNAÇ01 Ağustos 2017

Peki sarı ırkına sahip bir çift Afrika’ya gitse. Ve hayatlarını orda geçirse. Onlardan doğan çocuk neden sarı olur. Bilindiği üzre siyah irktakilerin Zenci bebekleri dünya ya geliyor. Sarı ırka sahip çiftin bebekleri nasıl olur ?
Sarı mı zenci mi ??,

Serdar incebilir03 Mayıs 2018

Hadi anladim hadi inandim diyelim..
Yeni dogan bebek hic gunes isigi gormemesine ragmen siyah tenli neden bu ??
Simdi yazacaksiniz irsi…
Ben inanmayacagim cunku sonradan gunes isinlarindan etkilenen insan sonradan alir bu ozeliigi dogmadan degil size gore…
Bence baska bisey var…

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır