Yıldızlar gerçekten kayar mı?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Yıldızlar gerçekten kayar mı?
Yıldızlar gerçekten kayar mı?

Bulutsuz gecelerde gökyüzüne baktığımızda yıldızları ufakta olsa net görürürüz. Hatta bazen bu yıldızların kaydığına tanıklık ederiz. “Yıldız kayması” olarak adlandırdığımız bu olay aslında gök taşlarının yer değiştirmesi olayıdır. Gördüğümüz ışıkta göktaşına aittir.

Güneş sistemi içinde sayısız göktaşı bulunur. Bunlar güneşin ve güneşin etrafındaki gezegenlerin çekim kuvvetleri arasında sürekli yer değiştirir. Dünya’nın etafında da sık sık görülür ve dünyanın çekim alanına girenler atmosfere düşer. Ancak atmosferde ilerlerken sürtünmeden dolayı ısınır, yanar ve arkalarında parlak bir iz bırakırlar. Yanarak süzülen göktaşları en sonunda ışığın en parlak hale geldiği noktada parçalanarak yol olur. İşte bizler de göktaşının yer değiştirmesini “yıldız kayması” olarak algılarız.

Her yıl dünyamıza ortalama 200 bin göktaşı düşmektedir. Bu yüzden “yıldız kayması” adını verdiğimiz bu olayı sık sık görmek mümkündür. Parçalanmış göktaşlarının büyük bir kısmı okyanus ve denizlere düşer. Böylece bizler de bu tehlikeden kurtulmuş oluruz. Dünya’ya düşen en büyük göktaşı 80 ton ağırlığındadır ve Afrika’ya düşmüştür. Ülkemize düşen en büyük göktaşı ise 25 kilogram ağırlığındadır ve Domaniç yaylasına düşmüştür.

Atmosferde parçalanan göktaşlarına meteor, yeryüzüne düşenlere ise meteroit denir.

Yıldız kayması nedir? Yıldızlar gerçekten kayar mı?

Zaman zaman hepimizin yıldız kaydı gördüğüm dediğini biliriz. Hatta halk arasında dolaşan bir diğer bilgi ise kayan yıldızı gördüğünüze bir dilek tutmanız şeklinde olur. Peki yıldız kayması nedir ve gerçekten bizim anladığımız şekil de mi yıldız kayması oluyor.  Ya da diğer bir deyiş ile yıldızlar gerçekten kayarak mı oluyor? Yıldız kayması nedir daha yakından inceleylim

Yıldız kayması diye tabir ettiğimiz durum aslında göktaşının yer değiştirmesi olarak tasvir edilir. Göktaşları güneş sistemi içinde yer alır ve sayısız gök taşları vardır. Bunlar oluşan yer çekimi nedeni ile sürekli yer değiştirmeye devam ederler ve özellikle dünyamızın çevresinde de çok fazla görünürler.  Dünyanın yörüngesine girdiklerinde ise yer çekimine kapılarak atmosfere düşmeye başlarlar. Burada ise ısınmaya başlarlar ve yanarak hızla aşağıya düşmeye başlarlar. Bu hızlı düşüş ise onların arkasında parlak bir ışık bırakmasını sağlar

Yıldızlar ne kadar sıklıkla kayar

Yıldız kayması yılda en az 200 bin kez gerçekleşmektedir. Bu sebeple bazı geceler eğer gökyüzüne yüzünüzü çeviriyorsanız sık sık görmeniz mümkün hale gelecektir. Aslında düşen göktaşı bugün hala yıldız kayması olarak adlandırılır ve genellikle denizlere düşerek bu durumu sonlandırırlar.

En büyük göktaşı nereye düşmüştür

Dünyada en büyük gök taşı Afrika’ya düşmüştür ve toplamda 80 bin ton ağırlığındadır. Türkiye’de ise şimdiye kadar en ağır olan göktaşı 25 ton olarak Domaniç yaylasına düşerek olay yaratmıştır.

2.71 avg. rating (56% score) - 7 votes

Yıldızlar gerçekten kayar mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ferdi23 Mart 2011

yıldız kayınca dilek tutulurya demek gerçekden böyle şey yok.

mikail31 Ekim 2011

allah allah bu yazıyı okuyuncaya kadar gerçekten yıldız kayar sanırdım :s büyüklerimizde her yıldız kaydığında birinin öldüğünü söylerdi..

uğr_ayça15 Ocak 2013

bu ağır göktaşları nasıl parçalanıyo?

pınar20 Mayıs 2014

evet tatlım sana katılıyorum helal olsun onların dediklerine inanıp bir gün bizde anne oldumuzda çocuklarımıza yanlış şeyler söylicektik

Furkan05 Nisan 2016

Çok ilginç bir şey

Nisanur can05 Nisan 2016

Yıldız kaymıyormuş demek çok ilginç

irem09 Mayıs 2018

okulda bunu bana ispatlamamı istediler işte ispatlamışsınız

Fatih demirtaş02 Temmuz 2018

Yazinizda bir yerde 25 kg bir yerde 25 ton..bir yerde 80 kg bir yerde 80 bin ton ibaresi var hangisi doğru acaba

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır