Yaz ve kış saat uygulaması nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Yaz ve kış saat uygulaması nedir?
Yaz ve kış saat uygulaması nedir?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir.

Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir. Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yaz ve kış saat uygulaması nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Mazlum Özcan01 Mart 2011

güzel bilgilendirme olmuş

keti01 Mart 2011

teşekkürler.

ALİ01 Kasım 2011

Bu yıl Ekim ayının 29’nu 30’u sabahına bağlayan gece saatlerimizi bir saat geri aldık. Şimdi kendi kendime soruyorum. Ben çalıştığım işyerinde 28.09.2011 Cuma akşamı saat 04:00 sularında aydınlatma kullandım mı? Hayır KULLANMADIM. 31.09.2011 Pazartesi akşam aynı saatlerde ise ben aydınlatma kullanmaya başladım. Sizce bu tasarruf mu? Türkiye için konuşuyorum. biz millet olarak zaten hava aydınlandıktan sonra işlerimize başlıyoruz. Sabah hava aydınlanmadan önce bu ülkede ne bir fabrika nede bir kuruluş, sektör var mesaiye başlayan. bence büyük bir yanlışın içerisindeyiz.

Müjgan bingöl01 Kasım 2011

ali arkadaşımız gibi bende çok mantıklı bulmuyorum iş saati zaten hava çok kapalı oluyor..

niğdeli emirhan19 Şubat 2013

Bu yıl Ekim ayının 29′nu 30′u sabahına bağlayan gece saatlerimizi bir saat geri aldık. Şimdi kendi kendime soruyorum. Ben çalıştığım işyerinde 28.09.2011 Cuma akşamı saat 04:00 sularında aydınlatma kullandım mı? Hayır KULLANMADIM. 31.09.2011 Pazartesi akşam aynı saatlerde ise ben aydınlatma kullanmaya başladım. Sizce bu tasarruf mu? Türkiye için konuşuyorum. biz millet olarak zaten hava aydınlandıktan sonra işlerimize başlıyoruz. Sabah hava aydınlanmadan önce bu ülkede ne bir fabrika nede bir kuruluş, sektör var mesaiye başlayan. bence büyük bir yanlışın içerisindeyiz

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır