Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?
Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yaban mersini antioksidanlar bakımından son derece zengindir. Yaban mersini, öğrenme, düşünme yeteneğini geliştiren ve hafızayı güçlendiren kainat eczanesinden harika bir meyvedir.  Bunun nedeni bir antioksidan olan ve yaban mersininde bol miktarda bulunan “polifenoller”in sinir hücreleriyle etkileşime geçerek yaşa ve strese bağlı hücre hasarını yavaşlatmasıdır. Yaban mersini birçok hastalığın tedavisinde destekleyici besindir.

 Yaban mersini kansere iyi gelir.

             Yaban mersini, teorik olarak, hücre yapısını değiştiren ve kanser riskini yükselten serbest radikalleri nötralize eden yaban mersininin kanserden korunmak ve mevcut kanserli tümörlerin gelişimini yavaşlatmak için etkili, destekleyici bir besindir.
Yaban mersini göz hastalıklarına iyi gelir.

Yaban mersininde bulunan vitaminler yaşa ve güneş ışınlarına bağlı olarak oluşan retina problemlerine karşı koruma sağlıyor.  Yaban mersininde bulunan vitaminler yaşlılarda katarakt oluşumunu geciktiriyor. Yaşlandıkça göz problemleri yaşamak istemiyorsanız sofranızdan yaban mersinini eksik etmeyin. Bunlara ek olarak yaban mersini, gece görüşünün azalması ve sarı nokta  gibi göz rahatsızlıklarının önlenmesinde önemli rolleri bulunan A vitamini, C vitamini ve çinko minerali bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Yaban mersini yüksek tansiyona iyi gelir.

Günde 50 gram yaban mersini yemenin kan basıncını %4-6 arasında düşürdüğü belirlenmiştir. Yaban mersini düzenli olarak günlük 50 gramı aşmamak kaydıyla tüketildiği zaman yüksek tansiyonu dengeler.

Yaban mersini kan şekerini düzenler.

Yaban mersini insülün direncini artıran meyvelerden biridir. (Glisemik indeks değeri 40-53 arasında yer alan yaban mersininin 15 gramı 1 küçük elma veya büyük bir portakalla aynı miktarda şekere sahip. Aslında şekerli bir meyve olan yaban mersini, düşük glisemik indekse sahip meyvelerle aynı etkiyi gösteriyor.

Yaban mersini kilo vermeye yardımcı olur.

Yemeklerden sonra daha uzun süre tok hissetmemizi sağlayan besin lifi bakımından zengin olan yaban mersini kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca tatlı tadıyla çikolata, şeker ihtiyacınızı azaltarak diyetinize bağlı kalmanızı sağlar. Ek olarak diyet sırasında beslenme şeklinin değişmesi nedeniyle sık görülen bir sorun olan kabızlıktan korunmak için yaban mersini yiyebilirsiniz. Yaban mersinini yoğurtla beraber tatlı niyetine yiyebilirsiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ersin Malkoç23 Ocak 2016

Yaban mersini ülkemizde son yıllarda tanımaya başladı. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde fazlaca yetişen bu besin yıllardır bölge insanı tarafından tuketilmektedir. Bitkiler üzerine yapılan araştırmalar sonucu çok faydalı olduğu tespit edilen yaban mersini şu sıralar hemen hemen herkes tarafından tanınır ve tüketilir hale geldi.

slmz23 Ocak 2016

Yaban Mersini önemli bir antioksidandır. Ülkemizde en çok Doğu Karadeniz’in yüksek alanlarında yetişmektedir. Kanser önleyici olarak bilenen yaban mersini beyin sağlığını korumaya da yardımcı olur.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır