Wikipedia nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Wikipedia nedir?
Wikipedia nedir?

Wikipedia kâr amacı gütmeyen internetin özgür ansiklopedisidir. Türkçe kolu ise Vikipedia’dır.

2003 yılında kurulan internet sitesi açık kodlu bir sistemdir. Dünyanın her yerindeki insanlar tarafından gönüllü olarak bilgi paylaşımını hedefler. Bilgi paylaşımlarında kaynakça ve bilgi doğruluğu esas olduğu; duruma göre de bilgiler değiştirebileceği için hem özgün hem de güncel bir bilgi kaynağı olarak görülmektedir.

Kurulduğu zamandan bu yana belirlenen yegane amaç internet dünyasının en yaygın ve geniş kaynaklı bilgi sitesi olmaktır ki yıl 2014 ve Wikipedia bu amacına ulaşmıştır.

Wikipedia kâr amacı gütmediği için reklam almaz. Reklamsız bir internet sitesini kurdukları için de sadece bağışlarla ayakta kalabilmektedir. Bu bakımdan bir Wikipedia vakfı vardır. Bu vakıf dünyanın her yerinde aktiftir.

Wikipedia wiki teknolojisi ile çalışır. Wiki teknolojisi ile dünyanın neresinde olursanız olun bir bilgisayarınız ve internetiniz varsa tüm wikipedia sayfalarına ulaşabilir, bu sayfalara bilgi eklemesi, çıkarması yapabilir, bilgi ekleyebilir ya da direk sayfa oluşturabilirsiniz. Ayrıca “MediaWiki” özelliği ile yanlış yazımlar geri alınabilir.

Wikipedia, kontrollü bir bilgi kaynağıdır. Kaynakçaya oldukça önem verir ve bilgiler sürekli denetim altındadır. Yanlış bilgi ya da kasıtlı olarak kışkırtıcı yazı hemen silinir. Bu işi de Vikipedistler üstlenir.

Wikipedia kurulduğu zamandan bu yana internet portalındaki bir internet ansiklopedisi oluşturmak istemektedir. Bu bakımdan da geri bildirim ve tartışma sayfaları açılmıştır. Eğer siz, Vikipedia’da okuduğunuz bir sayfanın şaibeli olduğunu düşünürseniz bunu Yardım sayfasından Vikipedistlere kolaylıkla bildirebilirsiniz.

Wikipedia, Nupedia adındaki bir yayınevinin üretimi olduğu için ansiklopedik düzene oldukça dikkat edilmektedir. Nupedia yayın hayatına son verdikten sonra Wikipedia’yı bir yan kuruluş olarak kurmuştur. Bu bakımdan Wikipedia kesin olarak basılmış yayınlardan ayrılır; çünkü basılı bir ansiklopedinin güncellenmesi yılları alırken Wikipedia güncellemesi sadece dakikalarla sınırlanmaktadır.

Wikipedia içerisinde şuan 100’den fazla dilde, 3.800.000 madde üzerinde çalışan 48.000 aktif editör vardır. Telif için GNU Özgür Belgeleme Lisansı kullanabilir. Lisans çerçevesinde bilgiler kullanılabilir ama yine de mülkiyet editörlerde kalır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Wikipedia nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır