Vurgun yemek nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Vurgun yemek nedir?
Vurgun yemek nedir?

Bir denizcilik terimi olan “vurgun yemek” denizcilerin ve dalgıçların büyük korkularından biridir. Su altında fazla basınca maruz kalınmasıyla vücut işleyişinde aksaklıklar ve bozukluklar meydana gelir.

Vurgunun asıl sebebi deniz altındaki basınç farklılığıdır. Deniz seviyesinde hava basıncı 1 atmosfer olarak kabul edilir. İnsanın dolaşım ve solunum sistemi bu basınç altında normal bir şekilde işleyecek yapıya sahiptir. Su içinde ise her 10 metrede basınç 1 atmosfer artar. Eğer 50 metre dibe inilirse bu basınç 5 atmosfer olur ki, bu yüzeye göre beş kat daha fazla nasınca maruz kalınması anlamına gelir. Herhangi bir araç kullanılmadan dalınılırsa akciğer kapasitesi normalin dörtte birine düşer, kan basıncı artar, vücut ısısı azalır, kalp atışları hızlanır ve bilinç bulanıklığı başlar. Bu yüzden dalarken muhakkak tüp kullanılması tavsiye edilir. Ancak tüp kullanımında da dikkatli olmak gerekir.

Derinlerdeki yüksek basınç kandaki azot gazının çözünürlülüğünü artırır. Eğer dalgıç hızlı bir şekilde yüzeye çıkmaya çalışırsa, azot gazı çok süratli bir şekilde buharlaşarak kanda hava kabarcıkları oluşmasına neden olur. Bu durum da kabarcıkların küçük damarları tıkayarak beyne ve kalbe giden kan akışını kesmesine sebep olur. Vurgun adı verilen bu olay dalgıcın kısa sürede ölmesi ya da felç kalmasına sebep olabilir.

Vurgunu önlemek, azot gazının hangi derinlikte ne kadar çözündüğünü bilmek ile mümkündür.Böylelikçe hangi derinlikte ne kadar süre kalınacağı belirlenmiş ve vurgun önlenmiş olunur.Örneğin; 20 metrede 50 dakika, 30 metrede 35 dakika kalmak gibi.

Vurgun Yiyen Birisi Neler Yapmalı?

Kimi zaman beslenmek kimi zaman da hobi olsun diye insanlar denizin dibine dalarak, bilinmez bir alemi görüp, heyecanlanmayı ister. Dalgıçlık, sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Deniz seviyesinde 1 olan ve insanların dayanabildiği oranda olan basınç diplere doğru ilerledikçe daha dar artar. Yapılan araştırmalar her 10 metrede bu basıncın 1 birim arttığını göstermektedir. Yani 100 metre derine dalan bir kişi 10 birim daha fazla basınca maruz kalır. Bu yüzden daha derinlere indikçe kişilerde kan basıncı artmakta ve akciğerlerin kapasitesi azalmaktadır. Bütün bunlar aynı zamanda vücut ısısında düşüşe ve bilincin kaybolmasına da neden olur.

Bir kişi en fazla 30 metre derine güvenle inebilir. Bu seviyenin altına dalacak olan kişilerin mutlaka solunum tüpü kullanması gerekir. Tabii bu 30 metrelik sınır da ciğerlerini bu durum için hazırlayan ve vücut yapısı da buna uygun olan kişiler içindir. Oldukça derin bir mesafeye dalan bir kişi hızla deniz yüzeyine doğru yüzerse basınç değişikliğinden dolayı vurgun yemektedir. Damarlarda bulunan azot, bu basınca dayanamaz ve damarlarda hasara yol açar.

Vurgun yiyen bir kişi hemen hastaneye ulaştırılmışsa, indiği derinliklerdeki basınç seviyesinin verildiği basınç odalarında kalırlar. Bu basınç yavaş yavaş azaltılarak hasta tedavi edilmeye çalışılır. Diğer bir yöntem ise kişiyi tekrar indiği derinliğe götürmektir. Vurgun yenmemesi için dalgıçların deniz yüzeyine çıkış hızlarına dikkat etmesi gerekir. En önemlisi ise eğitim almadan dalınmaması ve bazı basınç değişimlerine alışana kadar beklenmesidir.

3.25 avg. rating (67% score) - 4 votes

Vurgun yemek nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ege21 Kasım 2010

açık deniz2 filminde adam bıcaçı alıcam diye dibe dalarken vurgu yiyordu. azından burnundan kan gelmişti. oradan aklımda kalmış. d: çok kötü birşey olsa gerek.

Melih Tutar29 Kasım 2010

filmle ne alakası var ege :d

Mustafa29 Ağustos 2013

50 metre inilirse basınç 6 atm olur 5 değil.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır