Taş Fırın Ustaları ve Yaptıklarına Dair

Ana Sayfa » Genel Kültür » Taş Fırın Ustaları ve Yaptıklarına Dair
Taş Fırın Ustaları ve Yaptıklarına Dair

İyzi.net’de görmeye alışık olmadığınız bir konu hakkında da bilgi vermek istiyoruz siz değerli okuyucularımıza. Günlük hayatımızda taş fırınların bir çok gıda ürününü tüketiyoruz. Bu fırınları kim yapıyor nasıl yapıyor hiç bilmiyoruz. Her işin bir ustası olduğu gibi taş fırın yapımında da taş fırın ustası çalışır.

Taş fırın ustalarının ürettiği fırınlar, daha çok kendini ön plana çıkaran türdeki fırınlar olmaktadır. Bu fırınların en büyük özelliği, söz konusu ismi gibi taş olmasıdır ve daha çok yemeğin lezzetini veren de budur aslında. Doğallığın imgesel gücünü bizzat pişirme işine dönüştüren bu fırınlar, daha çok insana lezzet sunmak için son dönemde pek çok noktada yer almaktadır.

tasfirinci-zabit-isleri-7-480x360Ev tipi fırınlar, etli ekmek fırınları, pide fırınları, lokantalarda kullanılan ve genellikle lahmacun türevi yemekleri pişirmek için kullanılan fırınlar ve daha fazlası. Hepsini tek bir potada eritmek amaçlı üretilen tüm fırın yapılarını, taş fırın ustaları hazırlıyor. Hazırlanan fırınların kullanım amaçları ve yerleri de farklılık gösteriyor tabii ki. Örneğin şehrin merkezinde yer alan bir lokanta, geniş çaplı hizmet sunuyor ve insanlara lezzetli yemeklerini oldukça özel bir şekilde hazırlıyor. Bunu sağlamak için ise daha çok fırında pişirilen yemeklerden servis ediyor. Bu tarz bir işletmenin kesinlikle ihtiyaçları arasında yer almaktadır taş fırınları. Hatta kültürel olarak eski evlerin bahçelerinde dahi bulunur doğal fırınlar.

Tabii taş fırın imalatı söz konusu olunca işler biraz daha profesyonel yapılara dönüşüyor ve tamamen profesyonel lokantalar ve ustalar için bir hazırlık söz konusu oluyor. Hazırlanan her türlü yemek, lezzetli içerikler ve dahası için, ev tipi fırınları mutlaka görmüşsünüzdür. Hatta meşhur mangal yapımı için kullanılan ve şömineye benzeyen fırınlar, taş fırınlarının ufak bir örneği olabilir. Bu yüzden ihtiyaçlarınıza göre hizmet üreten tam çalışmaları daha yakından inceleyerek, ne tür bir fırın aradığınızı görebilirsiniz. Daha çok ne için istediğinize göre değişiyor tüm liste. Örneğin etli ekmek yapacaksanız ve Konya mutfağının fırın lezzetlerine hakimseniz, tandır usulü fırınlar ihtiyaçlarınızı çözebilir. Akabinde kara fırınlar ve taş fırınlar da bu konuda az değil. Tabii biraz da ustanın alışkanlığı ile ilgili şeyler var. Usta hangi fırına alışmış ve o fırında pişirmeyi seviyor ise, odun ateşinin en mükemmel halini o fırında yaşatmak istiyordur. O yüzden bu tür seçimlerde, kesinlikle deneyim ve en azından fikir sahibi olmak, ciddi önem sağlar.

Taş fırın ustaları genellikle Ankara’dan çıkar. Size önerebileceğimiz bir ustamız da var : Taş Fırıncı Zabit Demir. Yani Zabit usta. Zabit ustayı Ankara Altındağ tarafında tanıyan çoktur. Sizde iletişime geçip fiyat alabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Taş Fırın Ustaları ve Yaptıklarına Dair - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır