Süt neden bozulur?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Süt neden bozulur?
Süt neden bozulur?

Süt, inek, keçi ve diğer memeli hayvanlardan elde edilen ancak içerisinde mikropları da barındıran zengin bir besindir. Sütü hızlı bir biçimde kaynatarak mikroplardan arındırmak gerekir.

Sütteki laktik mayalar ya da bakteriler kimyasal tepkimelere neden olur. Bu tepkimeler sonucunda, süt hızla sertleşerek katı bir hal alır. Kısacası süt bozulur. Sütün baş düşmanı sıcaklıktır. Bu yüzden güneş altında bırakıldığında hemen bozulur. Süt uzun süre bekletildiğinde veya açık ortamda bekletildiğinde de bozulur.

Sütün İçeriğindeki Maddelerin Özellikleri

Kimin sevdiği kiminin de içmekten hoşlanmadığı süt içeriğindeki maddelerle vücudumuza birçok faydası dokunan, içimi hoş, yumuşak bir besindir. Peki, sütün içindeki maddeler ne işe yarar?

Bu maddelerden en bilineni büyük oranda sütte bulunan laktozdur. Laktoz enerji sağlar, beyin sinirlerinin gelişiminde ve diğer organların oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Laktozun diğer bir önemi de bağırsak florasını düzenlemesi, mide ile ilgili hastalıklara iyi gelmesidir. Özellikle bebekler laktozu bol miktarda almalıdır; çünkü laktoz kemiklerin gelişiminde önemli bir rol oynayarak, dişlerin de sağlıklı çıkmasına yardımcı olur.

Yine enerji kaynaklarından birisi de süt yağıdır. Bu yağda A, D, k vitaminleri bulunmakta olup beyin gelişimi sırasında sinirlerin daha sağlıklı olmasını, kişilerin beslenmede almaları gereken tüm vitamin ve minareleri almalarını sağlar. Süt proteinin en çok bulunduğu madde süt yağıdır. Büyümeyi hızlandırır, vücudu geliştirir. Vücutta oluşan ödemlerin önüne geçer.

Sütün içeriğinde kemi ve diş gelişimini hızlandıran kalsiyum bulunur. Özellikle 30’lu yaşlara kadar kemik yoğunluğu artabildiğinden bu yaşa kadar yoğurt ve süt ile beslenmeye ağırlık verilmelidir. Bu yaşlardan sonra ise süt, bu yoğunluğun azalma sürecini yavaşlatır. Yine sütteki fosfor da kemik gelişimi için önemlidir.

Sütün içinde göz sağlığı için gerekli B2 vitamini bulunup hastalıklara karşı bağışıklığı artırarak, yine hastalıkları önleyici bir özelliği bulunmaktadır. B2 zeka gelişimi için de mutlaka alınması gereken vitaminlerin başında gelir.

1.00 avg. rating (47% score) - 1 vote

Süt neden bozulur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

mazlum02 Mayıs 2011

lütfen ekmek neden küfleniride ekleyin
,

alexandra02 Haziran 2011

keşke yemek neden bozulur dA olsA.AslındA vAr mı bilmiyorum…

Burcu Akgul09 Haziran 2011

Bilmiyordum teşekkürler.

muslu özden27 Ekim 2011

hava ile de temas etmemesi gerekir. yani sütün ağzı açık bırakılmamalıdır. paylaşım için teşekkürler.

Selin18 Aralık 2017

Süt neden bozulur

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır