Sürekli alkol içmek göbek yapar mı?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Sürekli alkol içmek göbek yapar mı?
Sürekli alkol içmek göbek yapar mı?

Halk arasında alkollü içeceklerin özellikle de biranın göbek yapıcı nitelikte olduğu bilinir. Bu yüzden pek çok kişi bira içmeye çekinir. Peki bira veya diğer alkollü içecekler gerçekten göbek yapar mı?

Her içkinin belirli bir içme limiti vardır. Bu limitin üstüne çıkılmadığı taktirde içkinin göbek yaptığı söylenemez. Viski, vodka, rakı gibi alkol oranı yüksek içkiler kısa zamanda zevk ve rahatlık verici özelliğe sahiptir. Dolayısıyla bu tür içkilerin maksimum 0,5-1 litresi kişiyi tatmin etmeye yeter. Oysa bu durum bira için geçerli değildir. Kişi, alkol oranı düşük olduğu için tatmin oluncaya dek 1-6 litre bira içer. Bu aktivite sürekli hale geldiğinde ise zamanla mide hacmi genişler ve göbek oluşur. Biranın diğer içkilere nazaran gıda değerinin daha yüksek olması da kilo alma ve göbek oluşmasında önemli bir faktördür.

Haddinden fazla alkol yerine meyve suyu, kola ve hatta su bile içilse göbek oluşması kaçınılmazdır. Çünkü vücuda sürekli ve aşırı derecede alınan her sıvı mide hacmini genişleteceği için göbek yapar. Bu yüzden her içki yeterince ve en az 2-3 gün aralıklarla içilmelidir. Bu, sağlık açısından da son derece olumludur.

Bira Göbeği Nasıl Eritilir?

Aslında biraz göbeğine genel olarak bira değil içindeki kaloriler sebep olur. Birazda yüksek oranda kalorinin olması, hızlı kilo artışlarını da beraberinde getirir. Biranın bir kutusunda yaklaşık 150 kalori bulunur. Eğer günlük biraz tüketiminiz fazlaysa bu da özellikle erkeklerde göbekte yağların birikmesine yol açar. Erkeklerde yağ birikimi daha çok göbekte olmaktadır; bu yüzden bira göbeği tabiri çıkmıştır. Yani kadınlarda daha çok kilo alımı bacak, kalça ve baldırlarda oluşurken erkekler ise göbek kısmından yağlanırlar. Aslında göbekte biriken yağlar çok tehlikelidir. Kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon göbek yağlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Göbek bölgenizde fazlalık olup olmadığını anlamak için ölçüm yapabilirisiniz. Uzmanlara göre 100 santimetrenin üzerinde göbek çevresi risk anlamına gelir.

Bira göbeğinden kurtulmak için karalı olmak şart. Çünkü göbek çevresindeki yağlar erimeye en dirençli olanlardır. Bunun için diyetin yanı sıra bol bol hareket etmek, egzersiz ve spor yapmak gerekir. Özellikle bel ve göbek belgesini çalıştıran egzersizlere, step ve aerobiğe öncelik verilmelidir. Aslında genel olarak zayıflamak için de bol bol hareket edip, toksinlerden de kurtulmanız için spor yaparak ter atın ve aldığınız kalori miktarını azaltın. Bu göbekten tamamen kurtulmak için bira içmeye de biraz ara vermeniz gerekiyor. Çünkü ne kadar spor yaparsanız yapın kalori miktarı azalmadıkça istediğiniz ölçülere ulaşamaz ve fit bir görünümde olamazsınız.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Sürekli alkol içmek göbek yapar mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır