Soğan neden gözümüzü yaşartır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Soğan neden gözümüzü yaşartır?
Soğan neden gözümüzü yaşartır?

Soğan, tam bir vitamin kaynağıdır. Birçok yemek ve salatada kullanılır. Hatta elma, armut yer gibi sade soğanı yiyen vatandaşlarımızda vardır. Fakat doğraması o kadar külfetlidir ki, insanı ağlatır. Belkide çoğu kimse bu yüzden doğramak bile istemez.

Soğan yapısı gereği ikiye ayrılır. Bunlar allinazlar ve sülfid bileşiklerdir. Soğan kesildiğinde yada parçalandığında allizanlar, sülfid bileşikleri parçalayarak sülfenik aside dönüştürür. Bu asit havada çabuk yayıldığından soğan keserken gözümüze gelmesi zaman almaz. Gözümüzün yaşarmasının sebebi bu asitin gözümüze girmesi değil, gözyaşımızla tepkimeye girerek sülfürik asitin oluşmasını sağlamasıdır. Gözyaşı, göze giren asiti veya cismi temizlemek için salgılandığından soğan doğrarken gözümüz yaşarır.

Soğan doğrarken göz yaşarmasını engellemek için özel soğan gözlükleri takılabilir. Ayrıca soğandan gözümüz yaşardığında asla elle müdahele etmemek gerekir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Soğan neden gözümüzü yaşartır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

murattkaya28 Ekim 2010

Burger King de çalışırken hep soğan doğrama makinası ile doğrardım. Göz yaşlarım sel olur akardı. Demek o asitlerin göz yaşımla reaksiyona girmesinden dolayıymış. vay be:) gzel bilgi olmş admin.

keçe08 Şubat 2011

Soğandan gözünüzün yaşarmaması için ayrıca suyu aşmanız yeterli.

sdadsad02 Temmuz 2016

başka bir yöntem war mı ya

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır