Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?
Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

Kaygı, kişinin dış dünyasından veya iç dünyasından gelen bir uyaranla karşılaştığında yaşadığı, bedensel duygusal ve zihinsel tepkilerdir. Aşırı endişe ve uyarılmışlık halidir.

Sınav kaygısı da öğrencileri en çok etkileyen kaygı türlerinin başında gelmektedir.

Sınav Kaygısının Nedenleri;

Bu kaygının nedenlerine baktığımızda, temelinde öğrencinin sınava yeterince hazırlanmadığını veya bilgisinin yeterliliğine inanmadığını görürüz. Bu da sınava girdiğinde, bildiklerini tam kullanamadığı için heyecanlanmasına, dikkat dağınıklığına, süreyi iyi kullanamamasına sebep olmaktadır. Böylece sınav sonucu başarısızdır. Bu durumda yapılacak olan şey bilgi donanımını daha iyi bir hale getirmektir.

Sınav performansını etkileyen ve kaygı oluşturan diğer etkenler ise, çocuğun yaşadığı aile ve çevre sorunları, duygusal sorunlar, dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme bozuklukları, motivasyon sorunlarıdır. Bu gibi durumlarda öğrenci gerçekten verimli bir şekilde hazırlanmış olsa da sınavda istediği başarıyı gösteremez.

Bazı durumlarda da öğrenci, ailesinin veya yakın çevresinin kendisiyle olan beklentisini karşılayamayacağını düşünüp endişelenir.

Sınav Kaygısını Azaltmak İçin;

-Bilgi eksikliğini minimuma indirmek ve konulara olabildiğince hakim olmak.

– Kısa süre kala bütün konuların tekrarını yapmak bilgi depolamak yerine yoğun kaygılara sebep olur.

-Sınavın önemini öğrenci gözünde çok fazla büyütüyor ise bu durum kaygısını daha da yükseltecektir. Bu yüzden hayatta her zaman farklı alternatifler olduğu da unutulmamalıdır.

– Kendilik değerinizin ölçüsü, yaptığınız “doğru netler “ değildir. Kim olduğunuza dair tanımlamalarınızı çok daha geniş bir açıdan bakarak yapmakta fayda vardır.

-Sınavla ilgisi olmayan düşüncelerden uzak durulmaya çalışılmalıdır. “Ben bunu yapamam”, “bu sınavı geçemeyeceğim” gibi konuşmalar yerine daha pozitif kendisini destekleyecek ifadeler düşünmeye çalışmalıdır.

Örneğin, “ Bu sınava çok iyi hazırlandım”, “Yapabileceğimin en iyisini yaptım.” gibi düşünceler kaygıyı azaltacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır