İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sığırkuyruğu Otu Nedir?

Sığırkuyruğunun Latince adı, Verbascum Thapsiforme Schrad’dır. Diğer ismi ise yün otudur. Sıracagiller familyasından 60 ila 200 cm boylarında, iki yıl ömürlü otsu bir bitki türüdür. İlaç olarak çiçek vaktinde toplanan taze bitkinin gövdesi, kurutulan çiçekleri, az da olarak kurutulan yaprakları kullanılır.
Sığırkuyruğu Otu Nerede Yetişir
Sığırkuyruğu otu yoğun olarak bol güneşli yerlerde, dağlarda, yaylarda ve harman yerlerinde yetişmektedir.
Sığırkuyruğu Otu Neye İyi Gelir
Sığırkuyruğu otu balgam, idrar ve ter söktürücü özelliğe sahiptir. Sığırkuyruğu otu neye iyi gelir sorusuna cevap olarak özellikle nezle ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı kullanıldığında çok iyi sonuçlar alınır. Ayrıca kuru öksürüğe iyi gelir. Kulak ağrısını dindirir.

Güneş yanıklarında kullanılabilir. Romatizma ve sinir hastalıkları tedavisinde de kullanılır. Sığırkuyruğu ile yapılan şurup stres ve uyku problemlerine de iyi gelmektedir. Cilt hastalıklarında yaprakları püre yapılarak hasta olan bölgelere uygulanabilir. Sığırkuyruğunun taze çiçekleri toplanıp banyo suyuna konulursa cildi yumuşatır ve saçlara canlılık verir.

Sığırkuyruğu otunun yaprakları toplanıp ve ebegümecinin köküyle birlikte karıştırılıp üstüne kaynar su eklenir ve 10 dakika demlendikten sonra içilirse ses kısıklığını giderir ve balgamın sökülmesine Sığırkuyruğu otu neye iyi gelir sorusunun birçok cevabı vardır. Mide üşütmesi gibi karında oluşan ağrılara iyi gelir.
Sığırkuyruğu Otunun Yan Etkileri Nelerdir
Sığırkuyruğunun belirlenen bir yan etkisi bulunmamıştır. Sığırkuyruğu otu neye iyi gelir sorusu kadar nasıl kullanılır konusu da önemlidir. Yaprakları yaz ortasında renkleri kahverengiye dönmeden toplanmalıdır. Çiçekleri ise yaz mevsiminin ortasıyla sonbahar mevsiminin başına kadar toplanmalıdır. Nem olmayan gölge yerlerde kurutulmalıdır. Sığırkuyruğu nem aldığında tıbbi özelliklerini kaybetmektedir.

Kurutulmuş olan çiçekleri ve yaprakları karıştırılır. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı alınır ve 1 bardak kaynar suya eklenir ve demlenmeye bırakılır. Demlenen su süzüldükten sonra günde üç defa bir bardak içilerek kullanılır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.