Rüzgar gülü nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Rüzgar gülü nedir?
Rüzgar gülü nedir?

Rüzgar gülü, deniz pusulasına monte edilen ve en hafif rüzgârın bile hangi yönden estiğini gösteren bir karttır. Açılmış bir gülün yapraklarına benzediği için rüzgar gülü diye adlandırılmıştır. Rüzgar gülü işlevsel olmasının yanı sıra süs olarakta kullanılır. Hatta oyuncakları bile vardır.

Denizciler rüzgârın nereden estiğini anlamak ve denizde yönlerini bulabilmek için, içine rüzgâr gülü yerleştirilmiş pusulalar kullanır. Rüzgâr gülünde Kuzey, Güney, Doğu ve Batı olmak üzere dört ana yön ve rüzgârın estiği diğer ara yönler bulunur. Bu dört ana yönün üstüne dört yön daha ekleyen ilk Yunanlılar olmuştur. 12. yüzyıldan beri rüzgâr gülünün üstünde 32 rüzgâr işareti bulunmaktadır.

Rüzgar Gülü Nasıl Yapılır?

Rüzgârgüllerini evde renkli kâğıtlarla siz de kolayca yapabilirsiniz. Bunun için istediğiniz renkte bir kâğıt, pipet, tutturmak için raptiye, kalem, pergel (sivri ucu için), makas ve delgeç gerekmektedir. Renkli kâğıdı alarak üçgen yapmak için köşesinden kıvırıyoruz. Daha sonra arta kalan fazlalık bölümü makasla kesiyoruz. Üçgenimizi tam ortasından ikiye katlıyoruz.  Oluşturulan kâğıt yerinden makasla üçte ikisini kesiyoruz. Kâğıt açıldığında kestiğiniz bölmeleri görebilirsiniz. Daha sonra diğer köşeleri aynen anlatıldığı şekilde kesiyoruz. Kesilen parçaların sadece bir ucunu delgeçle deliyoruz. Kâğıdın orta yerine pergelin sivri ucuyla bir delik açıyoruz.  Ardından bu deliği kalem yardımı ile genişletiyoruz. Pipetin uzuna da bir delik açıyoruz. Bütün parçaları bir araya getirip rüzgârgülünü tamamlıyoruz. Ortadaki deliğe raptiye geçirip pipeti de takarak rüzgârgülünü bitiriyoruz.

Rüzgâr Güllerinin Ebatları

Ülkemizin bol miktarda rüzgâr alması rüzgârgülleri ile enerji sağlamamıza olanak tanıyor. Diğer yakıtlara göre ucuz ve kullanışlı olması yönünden tercih edilen bu güller, yaklaşık 22 metreyi bulan kanatlara sahiptir ve oldukça büyük görünmektedir. Boyu yaklaşık 6 katlı bir apartmanın boyundan yüksek olup 45 metreye yaklaşır. Rüzgârgülleri o kadar büyüktür ki bizim devasa sandığımız elektrik direkleri bile onun yanında minicik kalır.

4.00 avg. rating (79% score) - 5 votes

Rüzgar gülü nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

matt19 Kasım 2010

orta okulda ev ödevi olarak bunu yapmıştım. ozamandan beri az bilgim var. güzel bilgilendirme için tşkler.

can19 Kasım 2010

çocukken kağıttan çok yapardık ve çok severek oynardık ya.. eskilere gittim gerçeten bilgi için çok tesekkürler.

jimmy19 Kasım 2010

çocuklara hep yaparız rüzgarda koştura koştura dönderirler

cumi30 Aralık 2010

yaaaa bu bilgiler çok hoşuma gidiyor ama burada işime yarayacak hiç bir şey yok

Eta31 Ekim 2011

Heyt be çocukluğumun oyuncağı 😀

kamilerrr23 Ekim 2014

hiç sevmem yaa

seda27 Ocak 2015

birazdaha bilgi verseniz ödevim varr 🙂

seda27 Ocak 2015

genede tşkr

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır