İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Reyhan Mucizesi

Reyhan Nedir?

Ballıbabagil sınıfına giren Reyhan bir çeşit fesleğen türüdür. Birçok çeşidi bulunan reyhan bitkisi birçok derde devadır. Reyhan bitkisi genellikle mor yapraklı olarak bilinse de farklı çeşitleri vardır. Cinsine göre yeşilli, ebruli yapraklıda olabilmektedir.

Reyhan bitkisi eski çağlardan bu yana bilinmekle birlikte tıbbi tedavi için kullanılmıştır. Reyhan bitkisi salatalarda kullanılır. Bunun yanı sıra Reyhan bitkisi kurtulduğunda yemeklere tat vermek amacıyla baharat olarak kullanılır. Birçok şef Reyhan’ı süsleme amacı ile yemeklerini ahenklendirir.

Reyhan Nerede Yetişir?

Reyhan bitkisi, ilk olarak Hindistan’da yetiştirilmeye başlamıştır. Kadim çağlardan bu yana şifalı olarak bilinen Reyhan şifacılar tarafından kullanılmaya ve tedavi amacıyla yetiştirilmeye başlamıştır. Çok sonralarda reyhan baharat olarak hayatımıza girmiştir.

Reyhan bitkisi rüzgârsız yaşayamayan bitkilerdendir. Rüzgâr’ın olduğu her yerde çok rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Bununla birlikte güneşi sevip, güneşten beslenen bir bitkidir. Aromatik tadının kalitesini güneş ışınlarının etkisiyle kazanır.  Taze reyhanlar adeta kıvırcık salatanın mor renge bürünmüş halidir.

Neye İyi Gelir

Reyhan neye iyi gelir sorusunun cevabı o kadar fazladır ki adeta bir sağlık iksiridir. İşte bu yüzden Reyhan mucizesi olarak adlandırılır. Reyhan bitkisi hem taze olarak hem de kuru olarak tüketilebileceğinden kullanım alanı geniştir.  Reyhan neye iyi gelir konusuna gelirsek öncelikle Reyhan’ın sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili bir rolü vardır. Hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır.  Sindirim sistemindeki dengeyi düzenleyen Reyhan buna bağlı olaraktan mide ve bağırsaktaki rahatsız edici şişkinlikleri giderir. Migrene etkilidir.

Reyhan neye iyi gelir diye sorduğumuzda alınan cevaplardan en ferahlatıcı olanı ise Reyhan’ın ödem söktürücü olmasıdır. Akciğer için oldukça yararlıdır. Özellikle tıkalı bronşların açılmasında rolü vardır. Kansere karşı koruyucu etkisi ise reyhanı kullanmak için önemli bir sebeptir.

Yan etkileri nelerdir?

Reyhan bitkisinin taze ya da kuru tüketilmesinde herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte hastalıkları tedavide kullanırken uzman hekime danışmakta fayda vardır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.