Rakıya su katınca neden beyazlar?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Rakıya su katınca neden beyazlar?
Rakıya su katınca neden beyazlar?

Rakı, içinde suma ve anason yağı bulunan alkollü bir içkidir. Öyle ki, anason yağı suyla tepkimeye girerek rakının beyaz renge bürünmesini sağlar.

Rakının rengi, içindeki alkol oranı %38’in altına düştüğünde beyazlamaya başlar. Çünkü anason yağı alkolde çözünen bir maddedir ve su katılmadığı sürece su rengindeki şeffaf görünümünü korur. Fakat su katıldığında, su da çözünemeyeceği için rakıda beyaz rengi ortaya çıkaran çok küçük damlacıkların oluşmasına neden olur. Su ile anason yağının tepkimeye girmesi yani rakının beyazlaması su katıldığında hemen gerçekleşir.

Rakı içenler alkol oranı fazla düşmesin diye daima suyu az koyar. Böylece rakının tadı ve vermiş olduğu rahatlık daha fazla hissedilir.

Rakıya Aslan Sütü Denmesinin Sebebi Nedir?

Rakı içme kültürünün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Tazminat döneminde rakı içmek için gidilen yerlere humhane adı verilirdi. Hum rakının içinde saklandığı kaplara verilen isimdir ve bu nedenle bu mekana humhamne denir. İşte bu küplerin üzerinde genellikle aslan figürleri bulunur ve rakı buradan maşrapalar yardımıyla servis edilirdi. Rakı servisinin yapıldığı en büyük meyhanenin ismi ise Küplü Meyhane idi ve çok ünlüydü. Buranın aslan figürlü rakı küpleri çok meşhur olduğundan rakıya halk arasında aslan sütü adı verilmişti. İşte bu isim günümüze kadar gelmiştir.

 

Yine rivayetlere göre Nuh Peygamber zamanında, tufanın ardından Nuh Aleyhisselam bir asma yaprağını alıp yere diker. Asma yaprağı ne yaparsa yapsın büyümez ve gelişmez. Bunun üzerine Peygamber bir kuzuyu keserek bu yaprağın toprağına akıtır. Bunun üzerine asma yaprağı yavaş yavaş büyür tam olgunlaşacakken tekrar kurur. Gücü temsil ettiği için bu kez de bir aslan kesilir ve onun kanı toprağa dökülür. Asma aslan kanı dökülür dökülmez canlanır, hızla büyür ve üzüm verir. Rakı da üzümden yapıldığı için bu nedenle aslan sütü denilmiştir.

Rakıya neden su katılır?

Rakının içindeki alkol miktarı her bünyenin kaldıramayacağı oranda olduğu için genellikle su ile seyreltilerek kullanılır. Su rakının içindeki alkolün etkisini kırar. Bunun yanında rakıyı sek içenler de bulunmasına rağmen makbul görüş rakıya soğuk su katılmasıdır. Böylece içindeki anason ve su karışımının dengesi de bozulmamış olur.

3.00 avg. rating (65% score) - 2 votes

Rakıya su katınca neden beyazlar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ferat boğa20 Mart 2011

suyu dökünce hemen beyazlıyor meret demek bundan dolaymış 😀

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır