Pilates nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Pilates nedir?
Pilates nedir?

Plates, uzak doğu egzersizlerinin aksine 20. yüzyılın başlarında Amerika’da ortaya çıkmış ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yönelik yapılan bir çeşit egzersizdir. Geliştiricisi Joseph Hubert Pilates’dir.

Çocukluğunda çelimsiz bir vücuda sahip olan Joseph Pilates, yaptığı egzersizlerle vücudunu daha sağlıklı ve güçlü hale getirmiştir. Bu egzersizlere de kendi soyadı olan, “Pilates” adını vermiştir. Pilates’de, her bir egzersizi çok kez tekrarlamak yerine, daha az sayıda, tam, kontrollü ve belirli bir biçimde uygulanması tercih edilir. Pilates, minder üzerinde yapılabildiği gibi, plates için özel olarak üretilmiş aletlerle de yapılabilmektedir.

Plates, tüm vücut kaslarını çalıştırmakla birlikte özellikle omurga ve karın kaslarını daha güçlü hale getiriyor. Aynı zamanda vücuda esneklik kazandırıyor ve duruş bozukluklarını da rehabilite ediyor.

Önce Amerika’ya, daha sonra da diğer ülkelere yayılan pilates, günümüzde pek çok ülkede yaygın olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde de pek çok şehirde faaliyet gösteren pilates salonları bulunmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pilates nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır