Patates cipsi nasıl yapılır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Patates cipsi nasıl yapılır?
Patates cipsi nasıl yapılır?

Patatesler tarlalardan toplanır ve fabrikaya getirilir. Burada önemli bazı noktalar vardır. Cips olacak olan patateslerin aynı ebatlarda, yuvarlak veya oval olmaları gerekmektedir. Yoksa cipler birbirleriyle orantısız olarak çıkmaktadır. Patatesler suda yıkanır, kirden ve topraktan temizlenir.

Patatesler süzgeçten geçirilir. Küçük patatesler ayrılır, büyük patatesler ise cips olacak olan patateslerdir. Temizlenen patatesler kabuk soyma makinesine getirilir ve kabukları soyulur. Daha sonra makine ile dilimlenir. Dilimlenen patatesler soğuk suda yıkanır. Ardından kurutucudan geçer.

Kurutucudan geçen patatesler yağda kızartılır, sonra baharatlanır. Bu patatesler bilgisayarlı sistem ile kontrol edilir. Lekeli cipsler atılır. Aslında bunların sağlığa zararı yoktur ama görüntüyü bozmaması için atılır. Tam otomatik terazi ile uygun paketlere göre dikkatli bir biçimde porsiyonlara ayrılır.

Paketleme işi yapılırken çok özen gösterilir. Cipslerin uzun süre çıtır çıtır kalabilmeleri için koruyucu hava ile ambalajlanır. Paketler azotla doldurulup mühürlenir. Sızdırmazlık kontrolünden geçirilir. Patates cipsleri hazır duruma gelir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Patates cipsi nasıl yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır