Paratoner nedir, ne işe yarar?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Paratoner nedir, ne işe yarar?
Paratoner nedir, ne işe yarar?

Paratoner genellikle yüksek binaların, kulelerin ve camilerin üstünde bulunan ucu sivri bir metal aygıttır. Diğer adı yıldırımlık olarak tanımlanmaktadır. Bizleri yıldırımlardan korur.

Paratonerler elektriği doğrudan toprağa verecek şekilde dizayn edilir. Bu sayede yıldırım düşmesi sonucu olası bir yangından bizleri korur. Paratonerlerin ucunda elektrik akımını kendine çeken sivri bir metal kısım bulunur. Elektrik akımı buradan kablolar vağıstasıyla hiç zarar vermeden toprağa aktarılır.

Yıldırımın taşıdığı elektrik gücü bir ağacı ortadan ikiye ayırmaya yeter. Nitekim günümüzde bunun bir çok örneğini görmekteyiz. Bu yüzden yağmurlu havalarda ağaçların altına sığınmak son derece tehlikelidir. Hayvanlar ve insanlar için ölümle sonuçlanabilir.

Paratoner nasıl çalışır?

1752 yılında Benjamin Franklin’in tarafından bulunan paratoner, evlerimizde, iş yerlerinde ve özellikle camilerde minarelerin üzerinde kullanılmaktadır. Bu cihaz en basit anlamıyla uzun bir metalin bakır bir tel sayesinde tutturulduğu ayrı bir cihaz olarak tabir edilebilir. Bu cihazın sanılanın aksine görevi yıldırım düştükten sonra zarar vermesini engellemek daha oluşmadan onu önlemektir. Paratonerde eksi ve artı yükler birlikte bulunur. Yağmur bulutları oluşmaya başladığında bulutlardaki eksi yükler bu cihaza gelerek onu iter ve cihazda sadece artı yükler kalır. Daha sonra bu yükler de yukarıya doğru çıkıp yağmur bulutlarda bulunan eksileri etkisiz hale getirir ve yıldırım böylece önlenmiş olur.

Paratoner çeşitleri nelerdir?

Paratonerin Faraday Kafesi, Franklin Çubuğu, Radyoaktif Paratoner ve Aktif Paratoner şeklinde dört çeşidi bulunmaktadır. Bu paratonerleri yapabilmek için topraklama, iniş iletkenleri, yakalama çubuğu, bağlantı parçaları ve direk gerekir. Yakalama çubuğu yaklaşık 15 mm boyunda paslanmak çelikten yapılmış bir malzemedir. Kullanılan direğin boyutu ise 6 metre olup diğer malzemelerle birleştirilerek paratoneri meydan getirir. Paratoner yerleştirilecek binanın en üst katına çıkarılır ve binanın en  yüksek seviyesinden bir buçuk metre yukarıya konulur. Paratonerde kullanılan bütün bağlantı parçaları mutlaka toprağın altına yerleştirilmelidir. Yine bu parçalar telefon, kumanda tesisatı gibi kablolardan da en az 5 metre mesafede olmalıdır. Bu bağlantı noktaları da mutlaka ziftlenmelidir.

3.20 avg. rating (65% score) - 5 votes

Paratoner nedir, ne işe yarar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

memo25 Aralık 2014

Super bir metin odevim icin çok yardımcı oldu teşekkür ederim

aşk gasem18 Nisan 2017

çok güzel…….

aşk gasem18 Nisan 2017

herkes burdan ödev yapsın müthiş…………..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır