Overclock nedir, nasıl yapılır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Overclock nedir, nasıl yapılır?
Overclock nedir, nasıl yapılır?

Elindeki bilgisayardan çok daha fazla yararlanmak isteyenler, bilgisayarın performansını daha da arttırmak isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biri de “overclock”dur. Bu tam olarak elinizdeki bilgisayarı değiştirmeden ondan daha çok yararlanmanızı sağlıyor yani bilgisayarınızı daha hızlı çalıştırıyor.

Overclock yapmak bilgisayarı kısmen riske atmak demektir. Bu yüzden bu işlemi makul seviyelerde yapmak daha sağlıklı olacaktır. Günümüzde birçok bilgisayar üreticisi parçaları overclock olmaya yatkın bir biçimde üretiyor. Öncelikler bilgisayarınızı iyi tanımanız ve gerçekten bunu yapmaya ihtiyacınız varmı bunu kendinize sormanız gerekiyor. Overclock yapmaya karar verdikten sonra internette bulabileceğiniz ufak bir yazılım sayesinde bilgisayarınızı çok daha yakından tanımalısınız. Özellikle parçaların standart çalışma voltajlarını başlamadan önce not etmelisiniz. Kullandığınız anakart bu olayda çok önemli çünkü sadece işlemci,ram,ekran kartı overclock olmuyor anakart üzerindeki veri yolları da overclock olmuş oluyor. Bilgisayarın beyni olarak görülen işlemcinin hızını arttırmak her koşulda size kar olarak dönecektir. Fakat işlemcinin hızına yetişemeyen ram’leriniz olduğu sürece bu pek işe yaramayacaktır. Bu yüzden overclock yaparken bir parçanın hızını çok arttırmak yerine bütün parçaların hızını dengeli bir şekilde arttırmalısınız. Güncel anakartlarda overclock esnasında oluşacak bir sorun için önlemler alınmıştır. Bu sayede çok rahat kaldığınız yerlerden devam edebilirsiniz. Bazen tamamen çaresiz kaldığınız bilgisayarınızın açılmadığı durumlarda ise anakartın pilini çıkarıp belli bir süre bekleyip takmanız sorunu çözecektir.

Overclock Windows üzerinden yapılabildiği gibi en sağlıklısı BIOS üzerinden yapmaktır. Bilgisayarın modellerine göre değişmekle beraber genelde f5, f6 tuşları ile BIOS menusune girilebilir. İşlemcinizin tam kodunu internette aratarak sizden önce aynı işlemciye overclock yapan insanların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. İlk başlarda ufak ufak işlemci hızını artırmayı deneyebilirsiniz ama asla unutmamalısınız ki işlemci voltajının çok artması işlemciye zarar verebilir. Her yaptığınız denemeden sonra Windows üzerinde bilgisayarın sınırlarını zorlayacak özel programlarla overclock’un stabil olup olmadığını test etmelisiniz. Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey soğutma faktörüdür.Soğutma sisteminiz ne kadar iyi ise yaptığınız işlemden o kadar verim alırsınız. Eğer zayıf bir soğutma sistemine sahipseniz yaptığınız, açığa çıkan enerjinin bir kısmı ısıya dönüşeceği için verim düşer ve boşu boşuna parçalarınız ısınmış olur. İyi soğutulamayan bir bilgisayar çalışması gereken hızlardan çok daha düşük hızlarda çalışır. Başka önemli bir faktör ise bilgisayarın temizliği. Overclock yapmadan önce tozlanmış kasanızın içini temizlemeniz gerçekten gözle görülür bir şekilde performans artışı sağlayacaktır size. Overclock için özel donanımlar bulunmaktadır. Bunların en başında özel soğutma sistemleri gelmektedir. İşlemci ile gelen standart soğutucu yerine bu tip bir soğutucu kullanırsanız bu sizin sınırlarınızı daha rahat aşmanıza yardımcı olur. Overclock tam olarak deneyimle öğrenilecek bir olaydır, internette buldugunuz bir yazıda sizinle aynı bilgisayarı kullanan birinin yaptığı işlemler sizin bilgisayarınızda düzgün çalışmayabilir, odanın ısısı bile overclock potansiyelinizi engelleyebilir. Deneme yanılma yoluyla işe başlamalı ve işi abartmamanız gerekiyor özellikle ilk denemenizde oldukça ufak adımlarla ilerlemelisiniz. Deneyim kazandıkça çok daha profesyonel overclock yapmak isteyebilirsiniz bunun içinde bahsettiğim özel donanımlar almanız gerekir. Günümüz anakart üreticileri kullanıcıları uğraştırmadan BIOS üzerinden hazır ayarlar ile overclock yapmaya izin veriyor, bu başlangıç için iyi gözükse bile en güzeli her ayarı sizin ayarlayıp kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bunu yapmanızdır. Oyunlarda alacağınız fps artışı yaptığınız işin ne kadar doğru olucağını size kanıtlamış olacak ve ayrıca bilgisayarınız eskisine göre çok daha hızlı çalışacaktır. Son bir not olarak soğutma sistemindeki yetersizliklerden dolayı dizüstü bilgisayarlara overclock yapmak pek önerilmemektedir. Zaten donanımları buna pek elverişli değildir. Overclock herkesin kendi sorumluluğundadır, bilgisayarından daha çok verim almak isteyen herkes deneyebilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Overclock nedir, nasıl yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır