Neden kravat takarız?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Neden kravat takarız?
Neden kravat takarız?

Kravat takmak aslında geçmişten günümüze kadar ulaşmış bir gelenektir. Her ne kadar milletçe takmayı sevmesek, ilk fırsatta çıkarıp atmak istesek de, kravatın ortaya çıkışında biz Türklerin de rolü vardır.

1660 yılında Avusturya ordusu Osmanlı’yı yenmiş, ozamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içerisinde yer alan Hırvatistan’dan bir grup asker savaşın kahramanı ilan edilmiş. Bunun üzerine kralın karşısına çıkan askerler boyunlarına mendiller bağlamış ve bu kralın çok hoşuna gitmiş. O günden sonra kral da kendi askerlerine boyunlarına mendil bağlamalarını emretmiş. Bu olay kısa zaman içerisinde İngiltere’ye, ardından diğer devletlere yayılmış. 1960’lı yıllarda etkisini kaybeden kravat, 1970’li yıllardan sonra tekrar önem kazanmış ve günümüzde tüm dünya da pek çok kurum tarafından takılması zorunlu hale getirilmiştir.

Kravat kelimesi, hırvat anlamına gelen “Croat” kelimesinden türemiştir. Geçmişte kravat üzerine pek çok şey yazılıp çizilmiş. Hatta kravatın nasıl bağlanması gerektiğini öğreten kitap bile basılmış.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Neden kravat takarız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ali K.12 Nisan 2011

Lisedeyken sabah bağlamak ne zor oluyodu uykulu uykulu 😀 hiç iyi olmamış kıravatın bulunuşu

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır