Neden göbek deliğimiz vardır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Neden göbek deliğimiz vardır?
Neden göbek deliğimiz vardır?

Sperm, anne karnında düştüğü ilk günden sonra büyümeye başlar. Ufak haldeyken bile anneye göbek kordonu ile bağlıdır. Doğum esnasında bu kordon kesilir ve göbek deliği de bu kesiğin yara izidir.

Anne karnındaki bebek, annenin kanındaki maddelerle beslenir. Bu kan, rahmin içinde plasenta adı verilen bir organ vasıtasıyla bebeğe ulaşır. Bebek plasentaya göbek kordonu ile bağlıdır, doğarken de anne karnından bu kordon ve plasentayla birlikte çıkar.Doktor,  bebeğin serbest kalması için kordonu keser. Bebeğin göbeğinde kalan kordon parçası yaklaşık bir hafta sonra kendiliğinden düşer ancak izi kalır. Bu ize de göbek deliği adı verilir.

Göbek deliği nedir? Ne işe yarar?

Göbek deliği bebeğin anne karnında ilk oluşmaya başladığı andan itibaren yapılanır ve böylelikle bebek anne ile arasında ki bağı bu göbek kordounu ile kurmaya başlar. Dolayısı ile de göbeğimiz sonradan değil, daha doğuştan bizler ile gelen bir uzuvdur ama sonrasında bizlere herhangi bir zararı ya da artısı olmaktadır. Doğum esnasında kordon kesilir ve yaklaşık bir hafta sonra da göbek kısmında kalan son kordon parçaları da düşerek içi hafif oyuk bir delik oluşturur. Göbek deliği ne işe yarar diye baktığımızda en temel esasının, aslında ne karnında bebeğin beslenmesini sağlamak amacı ile yapıldığını gösteriyor.

Göbeklerimizin bizlere sonradan herhangi bir faydası yoktur. Özellikle dekoltelerde çok hoş duran bir görüntü ile karşımıza çıkar. Bazı kişilerin hafif dışarıya çıkık olması gibi bazı durumlarda ise normal göbek deliği olarak adlandırılan iç kısma doğru çekilmiş bir hal ile eklini oluşturur. Göbek deliği yukarıda ya da biraz da aşağıda olan insanların sayısı hiç az değildir ama bunun herhangi bir artısı ya da eksisi bulunmaktadır.

Belirttiğimiz gibi göbek deliğinin bir faydası doğuştan sonra yoktur. Sadece anne karnında bir görevi olan göbek deliği için bugün estetik ameliyatlar bile yapılmakta ve çok daha güzel şekil verdirerek görsellik sağlanılmaktadır. Herhangi bir zararı da olmayan bu görsellik bütün kadın ve erkeklerde yer almaktadır

4.00 avg. rating (79% score) - 10 votes

Neden göbek deliğimiz vardır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Mehmet29 Nisan 2011

Allah o kadar güzel yaratmışki bizi anne karnında bile beslenioruz.

Sudenaz14 Mart 2012

ALLAH’a ne kadar şükretsek azdır:)

ZÜBEYIR10 Eylül 2012

ALLAH INSANI HER ŞEYI DÜŞÜNEREK YARATMIŞ. HAKIKATEN ÇOK ŞÜKRETMEMİZ LAZIM

Lifelo22 Ağustos 2013

Allahla ne ilgisi var, cahiller.. araştırın biraz.. hemen Allah diyip, kestirip atmasi kolay… azıcık şu kullanmadiginiz beyninizi zorlayin..

zehra celik05 Kasım 2014

Sen o olmayan beynini kullanirsan ALLAHIN lutfunu buyuklugunu anlarsin O herseyi sebebli yaratir gobek baginida seytan hz. Ademin gobegine parmak atmis diye o izvar

kevser akkuş21 Ocak 2016

Anne karnındaki bebeğe ihtiyacı olan her rızkı, ihtiyaç duyduğu şekilde, beslenip gelişebilmesini sağlayacak yararda ona ulaştıran Rabbimizin bir hikmetidir..anneyle oluşan duygusal bağın da ilk kaynağı göbek kordonudur. Hayat boyu anneyle ayrılmayacak bir bütünü oluşturan evlat, anneye göbek kordonuyla bağlı olarak hayata gözlerini açar.

Aslı mina01 Kasım 2016

Allah bizi çok muhteşem yaratmış. …😊😉😃😄☺😊👑🎀🎁

İsimsiz08 Mayıs 2017

Gobek deliginin asagida olmasi yuzme sporunun yapilusini azda olsa kolylastirir veyasu sporlaruda diyebiliriz sebebiyse gobek deliki aşağıda olunca agirlik merkezide asagida olur bu sayede yuzerken vucudun daha buyuk bir kismi yukarida kalmis olur gobek deligi yukarida olunca ise kara sporlari irnegin atletizm daha kolylasir

Salih demir27 Temmuz 2017

Peki göbek düşmesi olayı nedir bir çok doktor göbek düşmesi teşhisini koyamıyor..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır