Neden esneriz?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Neden esneriz?
Neden esneriz?

Esnemek, irademiz dışında gerçekleşen bir yüz refleks hareketidir. Genellikle yorgun ve uykusuz olduğumuzda, karnımız acıktığında esneriz. Bu hareketimiz daha dinç hale gelince veya uyuyunca son bulur.

Çok yorgun ve uykusuz olduğumuzda, karnımız acıktığında, aşırı yemek yedikten sonra kapalı bir ortamda bulunduğumuzda ya da canımız sıkıldığında bol bol esneriz. Fakat esnememizin asıl sebebi bu faaliyetlerimiz değil, kanda bulunan oksijen miktarının azalmasıdır. Böylelikçe esneme ortaya çıkar. Esnemenin her ne kadar uyku ile alâkası olduğu sanılsa da bilinenin aksine zihni açık tutmak için irademiz dışında gerçekleşen bir biyolojik olaydır.

Fazla fiziksel hareketin ve can sıkkınlığının da uyku getirdiği blinmektedir. Bu da demek oluyor ki; esneme olayı insan duyguları ile de alâkalıdır. Yüzümüzü yıkadığımızda, deyim yerindeyse uyuşukluğumuz gittiğinde esnememiz de kesilir.

Namaz kılarken veya dua ederken de sık sık esneriz. Bu durum genelde “şeytanın vesvesi” olarak tanımlanır. Esnemek sadece insanlara özgü bir durum değildir. Bazı hayvanlarda da görülebilmektedir. Örneğin; kediler, fareler, kuşlar ve memeli hayvanlar.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Neden esneriz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

fulya01 Ocak 2011

et türü yemekler yeyince ağırlık çöküyor insana hele bide ayran içiyosan :d

lily09 Ekim 2011

ewt yha.hele sabahları okulda.dersi çokk yavaş anlatan hocaların dersinde 🙂

ali10 Ocak 2013

fulya
01 Ocak 2011 at 22:19

et türü yemekler yeyince ağırlık çöküyor insana hele bide ayran içiyosan :d

BURDAKİ ESNEMEN AYRANDAKİ LAKTİK YÜZÜNDEN 😉

esneyince insanın bi güzel uyuması geliyor………..

Mehmet GÜNATA24 Mart 2013

Merhabalar ben Mehmet, yazınızdaki bu cümle tamamen yanlıştır:”esnememizin asıl sebebi bu faaliyetlerimiz değil, kanda bulunan oksijen miktarının azalmasıdır. Böylelike esneme ortaya çıkar.”Doğrusu şu an için kesinlikle bilinmiyor.Ayrıntılı bilgi için http://www.mgunata.com/neden-esneriz/
Lütfen yazınızı güncelleyin…

irem29 Ekim 2014

sınavım var durmadan esniyorum konsantrem bozuluyo yardım edin

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır