Neden acıkırız?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Neden acıkırız?
Neden acıkırız?

Neden acıkırız, beynimiz acıktığımızı hissettiren mesajı nasıl algılar hiç düşündünüz mü?Açlığın boş mide ile alakası yoktur.Kandaki belli bazı maddelerin esksikliğinden kaynaklanır.

Kan damarları, bu maddelerin eskslikliğini hissettiğinde beyindeki “açlık merkezi” adı verilen merkeze mesaj iletir.Bu merkez, mideyle bağırsak arasında bir fren görevi görür.Kanda yeterli derecede besin olduğunda açlık merkezi mide ile bağırsak arasındaki faaliyetini yavaşlatır.Eğer kanda yeterli derecede besin yoksa açlık merkezi mide ile bağırsak arasındaki faaliyetini daha aktif hale getirir.İşte bu yüzden aç bir insan midesinden guruldama hisseder.

İnsan aç olduğunda herhangi özel bir yiyeceği değil, sadece besin arzu eder.Yani açlık durumunda yaş pasta, kurabiye vs. değil de, çorba, plav vs. gibi karın doyurucu besinler azru edilir.Ne kadar süre aç kalınabileceği insandan insana değişiklik gösterir.Sakin bir insan, heyecanlı bir insana göre daha uzun süre aç kalabilir.Çünkü sakin insanın depoladığı protein daha yavaş harcanır.

Çok proteinli ürünlerin tüketilmesi tokluk hissimizin daha uzun sürmesini sağlar.Ayrıca kasların gelişmesinde ve bakımında da eşisiz bir besin kaynağıdır.Özellikle yumurta, süt ve diğer mandıra ürünleri bol proteinli ürünlerdir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Neden acıkırız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Berkay27 Temmuz 2010

az yemek yediğimiz olabilir mi??

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır