Nazar nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Nazar nedir?
Nazar nedir?

Nazar, bir insanın başka bir insana yolladığı olumsuz bir enerjidir. (Bir kesim bunu batıl inanç olarak görür.) Özellikle kıskançlıkla ortaya çıkar. Karşısındaki kişi, kendisinin yapmayı isteyip de yapamadığı birşeye sahip olduysa eğer, çekememezlik sonucu beyinde oluşan düşünceler negatif bir enerjiyi karşısındakine yollar. Bunu bakışları ile de gerçekleştirebilir.

Türk Dil Kurumu’na göre nazar; “belli kimselerde bulunduğuna inanılan, kıskançlık veya hayranlıkla bakıldığında insanlara, eve, mala mülke hatta cansız nesnelere kötülük verdiğine inanılan uğursuzluk, göz”.

İspanyolca “mal de ojo”, İtalyanca “malocchio” adı verilir.

Renkli gözlü insanların nazarının daha çok değdiği söylenir. Bu, nazara inanış bütün dinlerde vardır. İslam kültüründe nazar değmemesi için ”maşallah” denilir.

Nazarla ilgili taşlar ve dualar vardır. Bunları üzerlerinde taşıyarak, bazı olumsuzlukları bertaraf etmenin mümkün olduğu söylenir. Nazar kendini halsizlik ve baş ağrısı ile gösterir daha çok.

Nazardan en çok yeni doğmuş bebeklerin etkilendiği iddaa edilmektedir. Bunun için anneler bebeklerinin üzerinde nazar boncuğu taşır, ya da çocukların yüzünü ince bir dülbentle örtüp çocuğun yüzünü göstermezler. Mavi taşlı boncukların nazarı kendi üzerine çekip, bu taşı takanı koruduğu söylenir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Nazar nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır