Nane neden ferahlık hissi verir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Nane neden ferahlık hissi verir?
Nane neden ferahlık hissi verir?

Nane, gerek yalın olarak tükettiğimiz, gerekse yemeklerde kullandığımız bitkilerin başında yer alır. Hatta ferahlatıcı özelliğinden dolayı pek çok üründe de bulur. Naneli sakızlar, şekerler, diş macunları, tıraş köpükleri ve kremler buna en iyi örnektir. Peki hiç merak ettiniz mi, nanenin ağzımıza veya derimize yaydığı ferahlık hissi nasıl oluşur?

Nanenin ağızda ve deride ferahlık hissi oluşturmasının nedeni içinde bulundurduğu mentoldür. Mentol, nane familyalarının yağlarında bulunan bir tür alkoldür. Dilimize veya derimize temas etmesi durumunda, buralarda bulunan ısı reseptörleri ile etkileşerek buharlaşır ve ferahlık hissi meydana getirir. Bu olaya kimya dilinde endotermik tepkime, yani tepkimenin gerçekleşmesi için ısının dışarıdan alınması olayı denir. Nanenin verdiği bu ferahlık tıpkı kolanyanın cildiğimizden buharlaşırken verdiği ferahlığa benzer.

Sakız ve şeker üreticileri son yıllarda geliştirdikleri yapay mentol aroması sayesinde, daha uzun süre ve etkili ferahlama imkanını sunmaktadır.

4.00 avg. rating (78% score) - 2 votes

Nane neden ferahlık hissi verir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Buket Kaplan24 Ekim 2011

Nane ağızda çok ferahlık hissi vermiyor daha doğrusu ferahlık hissi çabuk geçiyor. Oysa ufacık naneli bir şeker ya da sakız çok daha uzun süre etkili oluyor.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır