Müezzin ezan okurken neden eliyle kulağını kapatır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Müezzin ezan okurken neden eliyle kulağını kapatır?
Müezzin ezan okurken neden eliyle kulağını kapatır?

Müezzin, Arapça da çağıran, davet eden kişi anlamına gelir ve namaz vakitlerinin geldiğini ezan okuyarak bildirir. Aynı zamanda namaz esnasında gamet getip, dua da okur. Ezan okurken sağ elinin işaret parmağını kulağına tıkar. Bazı müezzinler her iki elinin işaret parmağını kulağına tıkayarak da okur.

Eski çağlarda günümüzdeki kadar teknolojik imkânlar olmadığı için ezanlar çıplak insan sesiyle okunuyordu. Dolayısıyla ezan çok uzaktan duyulmuyordu. Bu yüzden Peygamber efendimiz (S.a.v) Hz. Bilal’e ezan okurken daha çok ses çıkacağı için sağ elinin işaret parmağı ile sağ kulak deliğini tıkamasını emretmiştir. Bu asırlardır süregelen bir davranıştır ve günümüzde de ezanlar bu şekilde okunmaktadır. Kimi zaman müezzinlerin iki kulağını tıkayarak da ezan okuduğunu görmekteyiz. Kulak tıkamadan ezan okumanın da bir sakıncası yoktur.

İlk müslümanlardan olan Hz. Bilal, ilk ezanı okuyan kişidir. Müezzinlik şüphesiz sâlih amellerin en faziletlilerinden biridir.

Müezzin ezan okurken neden eli ile kulağını kapatır

İlk olarak Müezzin kelimesini bir inceleyelim Müezzin ezan okuyan kişiye söylenir ve anlamı ile davet eden kişi olarak tanımlanmaktadır. Yani sizlere azan okuyarak namaza çağırıyor ve namazı hatırlatmış oluyor.  Ezan okuyan bir müezzin görüyorsanız kendine has bir okuyuş tarzı ve hareketi görüyor olursunuz. Peki Müezzin ezan okurken neden eli ile kulağını kapatır hiç merak ettiniz mi?

Müezzin ezan okurken eli ile kulağını kapatması aslında eskilere dayanır. Eskilerde teknoloji olmadığı için müezzin Ezan’ı çıplak sesi ile okumaya ve herkese duyurmaya çalışırdı. Bunun için de sesin daha uzaklara ulaşabilmesi için Peygamber efendimiz, sağ elde buluna işaret parmağı ile sağ kulağını tıkarak okuması sonucunda çok daha gür bir ses çıkacağını söylemiştir. Bu sebeple yıllardan bu yana süregelen ve artık bir gelenek halini alan okuma şeklidir. Hatta bazı okuyanların iki eli ile iki kulaklarını da kapattıklarını görebilirsiniz. Ezan ile kulak kapatılarak okunmalı diye bir kural yok ama düzen böyle gelince böyle de gitmeye devam etmektedir. Artık teknoloji sesleri çok uzaklara ulaştırıyor olsa da, Müezzinler bu geleneği yapmaya devam etmektedirler.

İlk müezzin kimdir?

Ezan okuyan ilk Müezzin Hz. Bilal’dır. Ondan süregelen bu hareket devam etmektedir. Hiç şüphesiz Müezzin en hayırlı mesleklerden birini yapmakta ve insanları namaza çağırmaktadır.

4.60 avg. rating (89% score) - 5 votes

Müezzin ezan okurken neden eliyle kulağını kapatır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Haluk07 Eylül 2011

kulak kapamak sünnet diye biliyorumm.

Oktay16 Kasım 2011

Merak ettiğim bir konuydu teşekkürler

Oğuzhan aksakal19 Aralık 2011

kısa ama huzurlu 😀

akif çelebi28 Mayıs 2014

Kulağın tekini tıkarsanız kendi sesinizi iyi duymanız sağlanır, böylece ezan okurken -veya uzun havalarda- tek kulak kapatılır

Mehmet08 Haziran 2014

Haluk Hz. Muhammed ( S.a.v ) yaptığı ve yaptırdığı şeyleri yapmak sünnettir bu da öyle

Napcan11 Şubat 2016

Cok isime yaradi sağ ol var ol

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır