Motivasyon Nasıl Artırılır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Motivasyon Nasıl Artırılır?
Motivasyon Nasıl Artırılır?

“Motivasyon nasıl arttırılır?” sorusunun cevabı her alanda karşımıza çıkan ve günlük hayatta işimize yarayacak temel bilgileri içermektedir.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, organizmayı harekete geçiren güçtür. Basit anlamıyla ise “bir şeyleri yapma arzusudur.” Motivasyon her davranışın altında yatan nedendir. Davranışları başlatan, rehberlik eden ve devam ettiren süreçtir. Acıktığımızda yemek yapmak, iyi görünmek için güzel kıyafetler almak, bilgi elde etmek için kitap okumak motivasyon sayesinde olmaktadır. Yani günlük kullanımda bir insanın bir şeyi neden yaptığıdır.

Motivasyon ikiye ayrılmaktadır;

a)İçsel motivasyon: İçsel motivasyonda bireyi davranışa geçiren güç motivasyon kaynağı kendisidir! Burada bireylerin davranışlarının kaynağı kendi içinden gelen güdüler olmaktadır. Başarılı olma isteği, merak, hedeflerine ulaşma sağlıklı bir yaşam sürme isteği vb. temelinde içsel motivasyon bulunmaktadır.

b)Dışsal Motivasyon: Dışsal motivasyonda bireyi davranışa geçiren güç dışsal kaynaklıdır. Yani bireyin harekete geçmesi için başkasına ihtiyacı vardır. Bir başkasının cesaretlendirmesi, övgü, ödül, para, statü elde etme dışsal motivasyon kaynaklarıdır.

Motivasyonu Artırma Yolları

1.Bir amaç bulmak ve uğurda harekete geçmek. Niyeti belirlemek!

Araştırmalar bir amaca sahip olmanın iç motivasyon sağladığını ve başarı kıvılcımlarını ateşlediğini gösteriyor.

2.Büyük düşünmek ve dilekler tutmak!

Hedef belirlemek motivasyonu artırmada en mükemmel yoldur. Ne yapmak istediğini bilmek, hayal etmek, dilekler tutmak hedef belirlemeyi kolaylaştıran ve eğlenceli hale getirmenin yollarıdır.

3.İyi yaptığınız işlerde kendinizi ödüllendirin!

4.Korkularınız ile yüzleşin.

5.Besin maddeleri ve egzersizlere önem verin!

Çünkü doğru beslenme ve düzenli egzersiz mutluluğun anahtarıdır. Vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri açısından zengin bir diyetle beslenme zihni daha berrak bir hale getirir. Berrak bir zihinde ilham ve motivasyonda kendiliğinden oluşacaktır! Egzersiz yapmak ise endorfin düzeyini arttıracağından doğal bir iyi hissetme sağlayacaktır.

 6.Sevgi ve Minnettarlık.

Ne kadar sevgi ve minnettarlık durumunda kalırsak o kadar olumlu düşünürüz. Bu sayede vücudumuzun stres kimyasallarını üretmesini engelleriz. Sevgi minnettarlık halinde olursak amacımıza da bağlı kalır, motivasyonumuzu artırırız.

7.Zihin haritalama ve görselleştirme

Hayalleri ve hedefleri zihnimizde ne kadar görselleştirirsek başarıya odaklanmak o kadar kolay olacaktır.

8.Yazma ve Yaratıcı İfade

Olumsuz düşünceleri yazmak onları bastırmak yerine dışarıya çıkmasına izin vermektir. Bu, bir zaman sonra bu düşünce biçimlerini engellemek ve problemleri çözmek için sizi harekete geçirecektir. Onları pozitife çevirmek için adımlar atmakta sizi geliştirecektir.

Aynı şekilde hedeflerinizi yazmanızda onlara ulaşmada sizi motive edecek bir başka yoldur.

Yaratıcı ifade, sevdiğiniz şeyleri yapmak bir amacı takip etmektir. Bir enstrüman çalmak, yoga yapmak, dans etmek… yaşamı daha dolu hale getirecek keyifli etkinliklerdir.

9.Yeni yetenekler öğrenmek!

Yeni şeyler öğrenmek ve keşfetmek insanı rutinlerden kurtarır. Farklı tecrübeler kazandırır.

10.Doğaya çıkmak motivasyonu artırır.

Doğa her zaman mükemmel bir iyileştiricidir!

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Motivasyon Nasıl Artırılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır