MISIR PİRAMİTLERİNİN SIRRI

Ana Sayfa » Genel Kültür » MISIR PİRAMİTLERİNİN SIRRI
MISIR PİRAMİTLERİNİN SIRRI

Mısır Piramitlerinin Sırrı

Piramit denilince hemen akla Mısır gelmektedir. Piramit şeklindeki yapılara dünyanın başka yerlerinde de rastlanmaktadır. Fakat sayıca en çok Mısır’da bulunması sebebiyle ‘Mısır Piramitleri’ olarak özdeşleşmiştir. Mısır’da 100’den fazla piramit bulunmaktadır.

M.Ö 3000 yıllarında yapılmış olduğu bilinen piramitler günümüzde hâlâ gizemini korumaktadır. Piramitler, firavunların mezarı olarak yapılmış yapılardır. Bugün bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde yapılmış olan Basamaklı Piramit’tir. En çok bilinen piramitler ise Gize’ de yer alan Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir. Gize piramitleri, dünyanın en büyük piramitleridir. Bu piramitler içinde en büyüğü olan ve bugüne kadar zarar görmeden gelen Keops Piramidi ise Dünya’nın Yedi Harikasından biridir.

Piramitlerin Yapılışı

Piramitlerin en büyüğü olan Keops piramidi, 145,75 metredir. Dünyanın en yüksek yapılarından olma özelliğini 43 yüzyıl boyunca korumuş bu özelliğini 19.yy da yitirmiştir. Bu piramidin yapılışı tam 20 yıl sürmüştür. Önce bir kent yapılmış ve 20 ton ağırlığındaki taş bloklar buraya taşınmıştır. Taş blokların nasıl o şekilde üst üste yerleştirildiği ve kaldırıldığı hâlâ gizemini korumaktadır. Bir teoriye göre, spiral bir rampaya çıkarılan taş bloklar önce üst üste konuluyor, rampa çamur ile kaplanarak taş bloklar sulanarak itilebiliyor kaygan zeminde kaydırılabiliyordu.

Mısır Piramitlerinin Gizemleri

Her biri 20 ton olan taşlardan yapılmıştır. Bu taşların temin edilebileceği en yakın mesafe ise yüzlerce kilometre uzaklıktadır. O zamanki teknoloji ile taşların nasıl getirilmiş olduğu merak konusudur.

Piramit kimin adına yapıldıysa mezarının bulunduğu odaya yılda iki kez güneş girmektedir. (Doğduğu ve tahta çıktığı günlerde)( Bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.)

Piramitler incelenirken ilk kez keşfedilen mumyalarda radyoaktif madde bulunması sebebiyle 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.

Piramitler içerisinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır. Nedeni hâlâ bilinmemektedir.

Piramitlerin bir ilginç yönü de, içerisine konan kirletilmiş suyun birkaç gün içerisinde arınmış olarak bulunmasıdır.( Rivayet edilmektedir bilimsel bir kanıtı yoktur.)

Piramit içerisine konan bir süt birkaç gün tazeliğini koruduktan sonra bozulmadan yoğurt olabilmektedir.(Bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.)

Kesikler, yanıklar ve yaralar piramitlerin içerisinde daha hızlı bir iyileşme sürecine girer.(Bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.)

Piramitlerin tabanının yüzeyi, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde Pi sayısı elde edilmektedir.(3,14)

Piramitlerin içi yazın serin, kışın ise ılıktır.(Bilimsel bir kanıtı yoktur.)

Piramit içerisine konan bitkiler hiç ışık almamasına rağmen daha hızlı büyümektedir.(Rivayet edilmektedir, kanıtlanmamıştır.)

Piramitlerin Dizilişi

Piramit araştırmacısı Robert Bauval, Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitlerinin dizilimi ile ilgili yaptığı araştırmada önemli bir bulgu elde etmiştir. Orion takımyıldızının kemer yıldızları olan Alnilam, Altinak ve Mintaka yıldızlarının gökteki konumunun piramitlerin dizilişinin izdüşümü olduğunu keşfetmiştir. Yani bu üç piramit Orion takımyıldızını işaret etmektedir.

Son olarak piramitler sadece Mısır’a özgü değildir. Amerika kökenli Maya ve Aztekler de gökyüzünü incelemek amacıyla piramitler yapmışlardır.

Dünyadaki Diğer Önemli Piramitler

Keops Piramidi

-Mikerinos Piramdi

-Kefren Piramidi

-Sakkara Piramidi

-Maldum Snefru Piramidi

-Dehahur Bent Piramidi

-Dehahur Snefru Piramidi

-Sakkara Pepi Piramidi

-Uxmal Tapınağı (Meksika)

-Teotehuacan (Meksika)

-Tiahuanaco (Bolivya)

-Dohan Tapınağı (Çin Halk Cumhuriyeti)

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

MISIR PİRAMİTLERİNİN SIRRI - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır