Mevlana Celaleddin Rumi Hayatı

Ana Sayfa » Genel Kültür » Mevlana Celaleddin Rumi Hayatı
Mevlana Celaleddin Rumi Hayatı

Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hayatı

Asıl adı Muhammed Celaleddin’dir. Mevlana ve Rumi kendisine sonradan verilmiş olan isimlerdir. Mevlana ismi, daha genç yaşlarında Konya’da ders okutmaya başladığı tarihlerde verilmiştir. Efendimiz manasına gelmektedir. Bu ismi, Şems Tebrizi ve Sultan Veled’den itibaren Mevlana’yı sevenler kullanmıştır. Adeta bu isim bir sembol olmuştur. Rumi ise Anadolu demektir. Mevlana’nın Rumi diye tanınması da, geçmiş yüzyıllarda Diyar-i Rum denilen Anadolu ülkesinin vilayeti olan Konya’da uzun süre oturması, ömrünün büyük bir kısmını orada geçirmesi ve türbesinin orada olmasındandır.

Mevlana Nerede Doğdu?

Mevlana, 30 Eylül 1207 yılında, Afganistan sınırları içerisinde, Horasan yöresindeki Belh şehrinde doğdu. Babası Belh şehrinin ileri gelenlerinden olan “Bilginlerin Sultanı” unvanını almış olan Hüseyin Hatibi oğlu Bahaeddin Veled’dir. Annesi, Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun’dur.

Sultanü’l- Ulema Bahaeddin Veled, bazı siyasi olaylar ve yaklaşmakta olan Moğol istilası sebebiyle 1212 yıllarında aile fertleri ve yakın dostları ile birlikte Belh’ten ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu yolculuktaki ilk durakları Nişabur olmuştur. Nişabur şehrinde tanınmış mutasavvuf Feridun Attar ile karşılaşmışlar, Mevlana küçük yaşına rağmen Feridun Attar’ın ilgisini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır.

Mevlana Kimlerden Ders Aldı?

Mevlana ilk eğitimini babasından aldı. Babası, çağının en büyük bilginlerindendi. Babasının ölümünden sonra eğitimini Seyyit Burhanettin Tirmizi’nin yanında sürdürmüştür. Babasından fen ve din ilimleri, Tırmizi’den ise tasavvuf ilmini öğrenmiştir. Onun hayatında dönüm noktası olan diğer bir alim ise Şems Tebrizi olmuştur.

Mevlana ve Şems Tebrizi’nin Karşılaşması

Mevlana’nın Şems Tebrizi ile karşılaşmaları 15 Kasım 1244 yılında oldu. Mevlana Şems’te “mutlak kemalin varlığını”, cemalinde de “Tanrı nurlarını” görmüştü. Ancak beraberlikleri uzun sürmedi. Şems aniden öldü. Mevlana, Şems’in ölümünden sonra uzun yıllar inzivaya çekildi.

Mevlana’nın Eşi ve Çocukları

Mevlana’nın ilk evliliği 18 yaşında iken Karaman’da babası tarafından Gevher Hatun ile oldu. Bu evlilikten iki erkek evladı dünyaya geldi. Bunlardan ilki oğlu Sultan Veled, ikincisi Alaeddin’dir.  Ancak Alaeddin Mevlana hayatta iken vefat etmiştir. Gevher Hatun’un ölümü üzerine Mevlana, ikinci evliliğini Konya’da Kerra Hatun ile yapmıştır. Bu evlilikten de  Muzafferüddin Alim Çelebi ile Melike Hatun dünyaya gelmiştir.

Mevlana’nın Ölümü

Mevlana 17 Aralık 1273 yılında vefat etmiştir.

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile özetleyen Mevlana, ölümünü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. Çünkü öldüğü zaman sevdiğine (Allah) kavuşacaktı. Bu yüzden ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arus” diyordu.

Mevlana’nın Yedi Öğüdü:

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçakgönüllülükte torak gibi ol.

Hoşgörülülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Eserleri:

Mesnevi

Divan-ı Kebir

Mektubat

Mecalis-i Seba

 

 

 

 

 

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Mevlana Celaleddin Rumi Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır