Matrix nedir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Matrix nedir?
Matrix nedir?

(Bu sayfada The Matrix (1999) filmindeki matrix tanımı yapılmaktadır.)

The Matrix, ilk 1999 yapımı üç seriden oluşan bir filmdir. Filmi izlemediyseniz veya anlamadıysanız bu soruyu merak edebilirsiniz: “Matrix Nedir?”

Matrix en kısa deyimiyle zihin hapishanesidir. Robotlar tarafından oluşturulan, gerçek olmayan kurgusal/sanal dünya, zihinde gerçekleşen zihin hapishanesidir. Bu zihin hapishanesi, insanların haberi olmadan onları sanal bir hayatta yaşatmaktadır. Sanal hayat, insanlara gerçek hayatmış gibi gelmektedir. Çünkü sanal gerçeklik olan Matrix’in gerçek hayattan hiçbir farkı yoktur. Ve Matrix’in sanal dünya olduğunu robotlar insanlara söylememektedirler.

İnsanlar gerçek dünyada bir tüpün içinde yaşamaktadır. Vücutlarına bağlanılan kablolar ile Matrix’e bağlanmışlardır. Gerçek hayatta herşeyden habersiz, hareketsiz bir biçimde dururken; Matrix’te gerçek olduğunu sandıkları sanal dünyada yatıp kalkıyor, yemek yiyip işine gidiyor, gerçek dünyada eskiden insanlar ne yapıyorsa onlar da onu yapıyorlardır.

Matrix sistemi yıllardır felsefenin bir konusu olmuştur. Platon’un mağara benzetmesi, Descartes’in kötülcül cin örneği Matrix filmi felsefesi ile aynı yola çıkmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Matrix nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır