Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır?
Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır?

Devlet büyüklerinin, önemli siyasetçilerin, zengin ve korunması gereken kişilerin otomobil camları kurşun geçirmezdir. Aslında özel amaç için kullanılan kurşun geçirmez camların tam anlamıyla kurşunu engellediği söylenemez. Yine de normal camlara nazaran daha fazla dirençlidirler.

Kurşun geçirmez cam üretilirken arasına ısı, kimyasal dayanımı yüksek ve oldukça dayanıklı bir madde olan polikarbon yerleştirilir. Ardından laminasyon işlemi uygulanır. Böylece kurşun geçirmez cam elde ediliyor. Sıradan camdan daha kalın olan kurşun geçirmez cam, genellikle 7 – 75 milimetre arası bir kalınlıkta üretilmektedir.

Cama temas eden kurşun, camın dış yüzeyini parçalayarak polikarbondan üretilmiş levhaya geldiğinde durur. Çünkü yapısı gereği dayanıklı olan polikarbon, kurşunun daha fazla ilerlemesini engeller. Fakat aynı yere birkaç defa ateş edildiğinde, cam daha fazla direnç gösteremeyip kırılır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kutsi30 Ocak 2011

Yakında evlerimizede budan yaptırmamız gerekecek.

ZeyneL30 Ocak 2011

başbakanın arabasında falan olur bizim gibi gariplerde ne gezer 😀

aLpaslaN05 Şubat 2011

Özellikle rütbeli kişilerde (askeri) ve siyasi kişilerin arabalarında kurşun geçirmez cam var.Herhangi bir silahlı saldırıya uğradığınızda hayatınızı kurtarabilir.Başbakan arabasının içinde kalmıştı.Güvenlikçiler camı zar zor kırmıştılar balyozla.Bu gibi durumlarda da kötü malesef. 🙂

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır