Kum nasıl oluşur?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kum nasıl oluşur?
Kum nasıl oluşur?

Sert kayalar ve taşlar rüzgar, yağmur yada donma hareketleri sonucu ufalanarak çok küçük parçalara ayrılır.Bu parçaların topluluğuna kum denir.

Kum, kayaları meydana getiren mineral taneciklerinden oluştuğu için tüm bu mineraller kumda da bulunur.Kumda bulunan temel mineral kuvarstır.Bu mineral çok sert ve bereketlidir.Bazı kumların neredeyse %99 u kuvarslardan oluşur.Kumda bulunan diğer mineraller feldispat, kalsit, mika taşı, demir cevheri ve az miktarda da lal taşı şeffaf taşlardır.

Kumlar genelde deniz ve nehir kenarlarında bulunur.Kumların insanlar üzerinde etkisi oldukça fazladır.Deniz kumunu insanların stresini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Kum nasıl oluşur?

Özellikle bize yaz aylarını anımsatan ve denizlerde yaptığımız keyif ile bütünleşene kumlar nasıl oluşuyor hiç merak ettiniz mi? Bazı bölgelerde kumun çok fazla olduğunu görür bazı bölgelerde ise hiç kuma rastlamazsınız. Peki bunun nedenleri nelerdir ve kum hangi safhalardan geçerek meydana geliyor hemen bir bakalım

Kum nasıl oluşur diye baktığımızda aslında bir doğa olayı olarak karşımıza geliyor. Taşlar, sert kayaların hem yağmur hem rüzgar hem donma gibi durumları sonucunda parçalanarak kum haline gelmesini izlemiş oluyoruz.

Kumda mineral var mıdır?

Kumların içinde kuvars adı verilen bir mineral vardır.  sertlik ve bereketlilik katan bu mineral gibi daha birçok farklı kumların farklı mineraller ile oluştuğunu görürüz.

Denizlerin vazgeçilmezi olan kumlar hem insanlarına yaklarına taşların ve çakıl taşlarının batmasını önlüyor hem de denizi tam olarak tamamlamış oluyor. Dolayısı ile kayalık olan bölgelere bile kamyonlar ile taşınarak getirilen kumlar oldukça uzun süreçlerden geçerek meydana geliyor ve tamamen bir doğa olayı ile gerçekleştiriliyor. Her ne kadar yapay kumlar üretilmeye başlanmış olsa da, hiçbir şey gerçek kumun yerini alamaz

4.50 avg. rating (87% score) - 4 votes

Kum nasıl oluşur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Berkay22 Temmuz 2010

Deniz kumudamı böyle oluşuyor acaba o konu hakkındada bilgi verseydiniz keşke. 😀

ESAT DEMİRYOL/ ASLAN04 Nisan 2014

ÇOK GÜZEL MİŞ BİŞEY DAHA SÖYLİCEM SİZE KUM DAN CAM OLUYO

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır